Avusturya da ‘Vicdan Testi’ uygulayacak

Almanya ve Hollanda'da büyük tartışmalara sebep olan 'Vicdan Testi' uygulamasının bir benzeri olan 'Vatandaşlık Testi'nin önümüzdeki haftalardan itibaren Avusturya'da da uygulanmaya başlanacağı açıklandı.

Federal Hükümet’in Vatandaşlık Testi’nin uygulama yetkisini eyalet belediyelerine bıraktığını açıklamasından sonra, toplanan Viyana Belediye Meclisi de Viyana’da yaşayan göçmenlere testi uygulama kararı aldı.

Vatandaşlığına geçmek isteyen göçmenlerin bu yasa ile Almanca dil bilgisinin yeterliliğinin yanı sıra, Avusturya ve özellikle yaşadıkları eyalet hakkında da yeteri kadar bilgiye sahip olmaları gerekiyor. 50 sorudan olaşan testteki soruların bir kısmı federal hükümet ve bir kısmı da eyalet belediyeleri tarafından hazırlanacak. Taslağı hazırlanan test soruları içerisinde, tarih, önemli şahsiyetler ve olaylar, mekân ve anıtlar, Viyana’nın çeşitli uluslararası organizelerdeki rolü içerikli soruların yanı sıra Viyana’daki teknik altyapı konuları, acil durumda alınması gereken önlemler gibi sorular bulunuyor.

—“Ehliyete çalıştığınız gibi oturup vicdan testine hazırlanacaksınız”—

Ülkede yapılan kamuoyu anketlerine göre Avusturyalıların üçte biri bu soruları yanıtlayamıyor. Soruları yanıtlayamayan sadece vatandaşlar değil. Hükümette yer alan siyasi partilerden bazı politikacılar da soruların yanıtlarını bilmiyor. Konuyla ilgili bir soru üzerine Avusturya İçişleri Bakanı Liese Prokop, “ehliyete çalıştığınız gibi oturup vicdan testine hazırlanacaksınız” cevabını verdi.

—“Saçma bir miktar detay”—

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Özgürlükçü Parti’nin (FPÖ) oyları ile Viyana Belediye Meclisi’nden geçen uygulamaya, Viyana Yeşilleri karşı çıkarak uygulamanın şehir hakkında ‘saçma bir miktar detay’ olduğuna vurgu yaptı. Yeşiller partili Terzija Stoisits uygulamaya tepkisini “Eğer Avusturya vatandaşları aynı testlere tabi tutulursa, büyük bir kısmı vatandaşlığını kaybetme ile karşı karşıya kalır” sözleriyle dile getirdi.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Viyana Eyaleti Milletvekili Yeşiller partili Alev Korun, “Biz Yeşiller olarak Viyana eyalet hükümetinin yaptığı önergeyi reddettik. Çünkü bu önerge içinde vatandaşlıkla hiçbir alakası olmayan ve insanlara zorluk çıkarması için belirlenmiş bilgi alanları var. Mesela Viyana’daki bayraklar, su baskına karşı alınması gereken önlemler, Romalılar zamanında Viyana şehri tarihi gibi konular bunun içinde var. Bunlar bugünün Viyana şehri ve yaşamı ile hiçbir alakası olmayan konulardır. O nedenle biz bunu reddettik” dedi.

—“Hükümet vatandaşlığın önünü kesmek için yeni bir engel olarak böyle bir testi düşündü”—

Avusturya vatandaşlık kanunu daha da sertleştirmek için hükümetin yeni bir engel olarak böyle bir testi düşündüğünü belirten Milletvekili Alev Korun, “Daha da zorluk çıkarmak için dediler ki, federal hükümetin sorması gereken sorular var. Bir de eyaletler de sorsun. Her eyalet ayrı sorular soracak. Bu bir kere çok saçma. Çünkü Viyana’da Avusturya vatandaşlığına başvuran bir kişi Viyana vatandaşlığına başvurmuyor. Avusturya vatandaşlığını alıyorsunuz. Şimdi diyelim ki ben Tirol eyaletinde oturuyorum ve orada vatandaşlığa başvurdum. Vatandaşlığı aldıktan sonra Viyana’ya taşındım. Viyana’nın tarihi hakkında yine bir şey bilmeyeceğim” uygulamadaki sıkıntılara vurgu yaptı.

—“Eski başvurular yeni yasa çerçevesinde değerlendirilecek”—

Yasanın yürürlüğe girdiği andan itibaren o ana kadar işi bitmemiş olan içerdeki bütün dosyalar yeni kanuna göre işlem göreceğinin de altını çizen Korun, bunun bir hukuk devletinde olmaması gereken bir şey olduğunu dile getirdi.

Vatandaşlara bu konu için İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na protesto mailleri ve mektupları yazmaları tavsiyesinde bulunan Milletvekili Alev Korun, “Siz yürürlükte olan bir kanuna göre başvuru yapıyorsunuz o arada kanun değişiyor. Sizin başvurunuz bambaşka koşullarda görüşülmeye başlanıyor. Bunun hukuk devleti ile hiçbir alakası yok. Bu hükümet yabancılara acı çektirmek için elinden geleni yapıyor” diyerek yasayı eleştirdi.