Avusturya’da yeni kabinede 24 yaşında bir öğrenci de yer aldı

Avusturya'da hükümet ortağı Halk Partisi, uyum konularından sorumlu olarak 24 yaşında genç bir politikacıyı yenilenen kabinede görevlendirdi.

Avusturya’da hükümet ortağı Halk Partisi, uyum konularından sorumlu olarak 24 yaşında genç bir politikacıyı yenilenen kabinede görevlendirdi.

Avusturya Halk Partisi Başkanı ve Başbakan Yardımcı Josef Pröll’ün sağlık sorunları sebebiyle görevini Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger’e devretmesinden sonra kabinenin Halk Partili bakanlarında önemli değişiklikler gerçekleşti. Değişiklikler sonrası en ilgi çeken isim ise 24 yaşındaki Sebastian Kurz.

Viyana Eyalet Milletvekili ve Hak Partisi Viyana Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı olan Sebastian Kurz, Viyana Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alıyor. İçişleri Bakanlığı’nda yeni oluşturulan uyum konuları ile ilgilenecek müsteşarlık görevi için sürpriz bir şekilde atanan Kurz, uyum konularında ilginç çıkışlarıyla tanınıyor.

Son seçimlerde camilerde vaazların Almanca yapılması talebiyle gündeme gelen Kurz’un bu görevi başarıyla yapıp yapamayacağı medyada geniş bir tartışması konusu. Kurz, Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından yeni üyeler ile birlikte bugün kabul edildi ve resmen görevine başladı.

Avusturya Hükümeti’nde müsteşarlar resmi olarak kabine üyesi olmasa da, bakanlar kurulu toplantılarında yer alıyorlar. Kabinede toplam dört müsteşar görev yapıyor. Hükümette adalet, içişleri, maliye, bilim bakanları değişirken iki yeni müsteşarda görevine başladı.