Avusturya Yahudi Soykırımı Araştırma Merkezi kuruyor

Viyana Üniversitesi, Nazi avcısı Simon Wiesenthal'in onuruna yeni bir Yahudi Soykırımı Araştırma Merkezi kuracağını bildirdi.

Merkezin İkinci Dünya Savaşı direniş harekâtından, Avusturya Yahudi toplumundan ve Kudüs merkezli Yahudilerin Tarihi Merkezi arşivinden toplam 8 bin doküman ve yüz binlerce mikrofilmi çekilmiş dokuman bulunduracağı kaydedildi. Üç bin metre karelik alana yapılacağı açıklanan merkezin masraflarının Avusturya hükümeti ve Viyana belediyesi tarafından karşılanacağı ifade edildi. Bu merkezin Avusturya’yı uluslararası soykırım araştırma haritasına yerleştireceğini vurgulayan proje lideri Anton Pelinka, projenin 2010 yılında tamamlanacağını söyledi.
Beş Nazi toplama kampında ve yedi hapishanede hayatta kalmayı başaran Simon Wiesenthal, hayatını Nazi savaş suçlularını bulmaya adamıştı. Bin 100 kadar Nazi savaş suçlusunun adalete teslim edilmesine yardımcı olan Wiesenthal, geçtiğimiz Eylül ayında ölmüş ve İsrail’e gömülmüştü. Viyana’nın, İkinci Dünya Savaşı öncesinde 200 bin kadar Yahudi’ye ev sahipliği yaptığı belirtilirken şu anda bu rakamın 7 bin civarında olduğu söyleniyor.