‘Ay-Yıldız Erdoğan’a yakışmadı’

CHP lideri Baykal, "Kurban olam ayına yıldınıza" sözlerinin Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzına yakıştırılmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Kurban olam ayına yıldınıza” sözlerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzına yakıştırılmadığını söyledi. ‘Kaşarlı kadrolaşma’ eleştirisine cevap veren Baykal, AK Parti’nin yaptığı kadrolaşmaya sıfat bulamadığını ifade etti.

CHP, Meclis grubu toplantısının başında, Kurban Bayramı’nda hayatını kaybeden Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz için saygı duruşunda bulunuldu. Partisinin Meclis Grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, hükümetin ekonomi ve dış politika uygulamalarını eleştirdi. Kıbrıs’ta yaşanan Lokmacı Köprüsü tartışmasına değinen Baykal, bu tartışmanın beraberinde başka gerçekleri günyüzüne çıkardığını söyledi.

Gelişmelerin, Türkiye’nin Kıbrıs politikasının, bu politika ile ilgili milli kurumların mütabakatı olmadan, ortak anlayış olmadan götürüldüğünü ortaya çıkardığını ifade eden Baykal, devlet kurumları arasında anlayış ve hedef birlikteliğinin olamadığının anlaşıldığını kaydetti. Bu farklılığın taktik bir farklılık mı, yoksa temel bir ayrım mı olduğunun önemli olduğu vurgulayan Deniz Baykal, “Köprü yıkılır veya yapılır ama bu karar alınarak ortak anlayışla yapılır. Türkiye’nin Kıbrıs politikasının ne olduğu konusunda kurumlar arasındaki anlayış birliği bitmiştir. Hükümet, KKTC yönetimini Genelkurmay Başkanlığı ile karşı karşıya getirerek kaosun gelişmesine göz yumuyor” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın 2005’de “Bu ülkede Kürt sorunu vardır. Bu da daha fazla demokrasi ile çözülür” dediğini, geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda ise “Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır” dediğini ifade eden Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın “Kurban olam ayına yıldızına” yazılı afişlerini gündeme getirdi.

Bu kampanyanın çok ilgi çektiğine işaret eden Deniz Baykal, “Niye ilgi çekti? Ağzına yakıştıramadılar. Başbakan’ın ağzına yakıştırmadılar. Nerden çıktı? Bayram değil seyran değil, eniştem beni neden öptü? Seçim mi var?” şeklinde konuştu. Baykal, kendisinin bu afişten rahatsız olmadığını, aksine memnuniyetle baktığını kaydetti.

Bu afişlerin nerede bulunup, nerede bulunmadığını gündeme getiren Baykal, “Afişler Türkiye’nin bir coğrafyasında var, bir coğrafyasında yok. Bir coğrafyasında kurban oluyor, bir coğrafyasında ‘aman ha’ diyor. Böyle bir tablo olabilir mi? En büyük, en vahim bölücülük bu değil mi? Bizim ihtiyacımız olan şey, afiş milliyetçiliği değildir” şeklinde konuştu.

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Kurban Bayramı’nda dile getirdiği ve kendisinin bayram nedeniyle cevap vermediği “Kadrolaşmanın kaşarlısını CHP yaptı” eleştirisine grup toplantısında cevap verdi. Başbakan’ın öncelikli olarak CHP’nin cumhuriyete sahip çıkmasını tartışmaya açtığını ifade eden Deniz Baykal, şöyle konuştu:

“Başbakan’da kompleks var. CHP’nin cumhuriyete sahip çıkmasından rahatsız oluyor. CHP’yi suçlayacağına sende cumhuriyete sahip çık. Ben bir sahip çıkıyorsan, sen üç sahip çık, helal olsun diyelim. CHP ile cumhuriyet ilişkisini kuşkulu hale getirmeye çalışmak beyhudedir. CHP’nin cumhuriyete bağlılığından ancak cumhuriyet özürlüler rahatsız olabilir.”

Baykal, ‘kaşarlı kadrolaşma’ eleştirisiyle ilgili olarak, “Başbakan bu konuyu kendi üslubuna yakışır şekilde gündeme getirdi. Bu konuda onunla aşık atmamız mümkün değil. Bunu ona havale ediyoruz. Sokak ağzıyla konuşsak söylenecek çok şey var ma buraya yakışmaz” şeklinde konuştu. CHP’nin kadrolaşma yaptığına ilişkin bir iddianın ciddiye alınır tarafı bulunmadığını savunan Baykal, CHP’nin 28 yıldır iktidar olamadığını, CHP’nin denenmediğini kaydetti.

AK Parti’nin iktidarda olduğu son 4 yıldır Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir memur kıyımı yaşandığını, değiştirilmeyen sağlık müdürü, milli eğitim müdürü, başhekim kalmadığını ileri süren Deniz Baykal, “Bu süreçte bütün devlet birimleri allak bullak edildi. Buna kadrolaşma kelimesi yetmez. Bu kuşatmadır” dedi. Toplam 381 üst bürokratik makamın vekaletle yönetildiğini açıklayan Baykal, atama kararnameleriyle ilgili bir iddiayı gündeme getirdi. Baykal’a göre Bakanlıkların hazırladığı atama kararnamelerinin çok büyük bir bölümü Başbakanlık tarafından Bakanlıklara geri gönderiliyor.

Baykal, 2003’te 117, 2004’te 133, 2005’te 122 Bakanlık kararnamesinin Başbakanlık tarafından ilgili bakanlığa iade edildiğini söyledi. Bu kararnameleri geri gönderen kişinin Başbakanlık Müşteşarı Ömer Dinçer olduğunu dile getiren Baykal, Dinçer’in AK Parti adına devletteki kadrolaşmayı koordine ettiğini savundu. Baykal, “Bu kadrolaşmaya bir sıfat vermek benim yeteneğimin ötesinde. Uygun bir zamanında Başbakan’ın buna bir sıfat bulmasını istiyoruz” diye konuştu.