Ayağınızı yorganınıza göre uzatın

Cazip faiz imkanları ev hayali kuranları bankalara akın ettirdi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymayınca kredi mağdurlarının sayısında ciddi bir yükselme oldu.

Hesabı iyice yapılmadan alınan konut kredileri bugünlerde vatandaşın başını ağrıtıyor. Ev hayaliyle bankaların sunduğu uygun ve uzun vadeli ödemelerin altına giren binlerce vatandaşın bütçesi zorlanınca borçların altında kaldı. Uzmanlar kredi alırken çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Nasılsa ödenir düşüncesiyle on yıllığına ev kredisine girenlerin oranı son yıllarda arttı. Maalesef işsiz kalma gibi olumsuzluklar hiç düşünülmeden bankaların sunduğu uygun ödemelerle binlerce liranın altına çekinmeden imzalar atıldı. Ve kredi mağduru sayısı her geçen gün arttı.

Ödenemeyen tüketici kredilerinin büyük çoğunluğu da konut kredilerinden oluşuyor. Ve geçen seneye göre artan borçlu sayısı alarm veriyor.

Evin satışı gerçekleştikten sonra uzmanlar tüketicinin bankaya yatırdığı miktarı tamamiyle geri alamayacağı kanaatinde . Bu sebeple konut kredisi alırken uyarılara çok dikkat etmek gerekiyor.