Ayak parmağı eline dikildi!

Ellerinde başparmağı bulunmayan 9 yaşındaki Faden Bulut’a ayağından alınan parmak dikildi.

AÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Koray Coşkunfırat, bugüne kadar iki hastada bu uygulamayı gerçekleştirdiklerini ve başarılı sonuç aldıklarını vurgulayan Coşkunfırat, Faden Bulut’un da bu hastalardan biri olduğunu söyledi. İlköğretim 3. sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Faden Bulut’un doğuştan iki elinde başparmağı bulunmadığına işaret eden Coşkunfırat, küçük kızın ayağındaki ikinci parmağın damar, sinir, kemik ve tendonları ile alınarak mikroskop altında ele dikildiğini anlattı. Coşkunfırat, dikilen parmağın artık hareket etmeye başladığını bildirdi.

Ayırt edilemeyecek
Kalem tutmakta zorlanan küçük kızın artık kalem tutup yazı yazabileceğini ifade eden Coşkunfırat, “Altı saat süren ameliyatta, damar ve sinirler tek tek dikildi. Ele takılan ayak parmağı, hem görünüm, hem de fonksiyon olarak diğer parmaklardan farklı olmayacak. Zamanla, çok dikkatli bakılmadığı sürece diğer parmaklardan ayırt edilemeyecek. Faden artık başparmağı ile her şeyi kavrayıp, istediğini yapabilecek, rahatlıkla yazı yazabilecek” dedi.
Faden’in ameliyat sonrası rehabilitasyon programına alındığını belirten Coşkunfırat, bir süre sonra parmağın fonksiyonunu tam anlamıyla yerine getirebileceğini kaydetti. Coşkunfırat, bu ameliyatın okul döneminden itibaren her yaşta kişiye uygulanabileceğini vurgulayarak, ayağındaki ikinci parmağın alınmasının kişinin yürüme fonksiyonunda eksilmeye yol açmadığını söyledi. Kendi dokusu olduğu için takılan parmağı vücudun reddetmesi gibi bir olayın söz konusu olmadığını anlatan Coşkunfırat, bu ameliyatların Uzakdoğu ülkelerinde ve ABD’de başarı ile uygulandığını belirtti. Kendisinin de Tayvan’da 1.5 yıl boyunca eğitim aldığına değinen Coşkunfırat, bu yöntemin yeterince bilinmediğini söyledi. Faden Bulut da parmağı olmadığı için çok sıkıntı çektiğini, kalem tutmakta zorlandığını belirterek, şimdi çok mutlu olduğunu söyledi.

> Hareket ettirebiliyor…
Eldeki baş parmağın “tutma” anlamında büyük bir işlevi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Coşkunfırat, ameliyat sonrasında hastanın hem işini yapabilmeye başladığını hem de psikolojik olarak kendini rahat hissettiğini bildirdi. Parmağını hareket ettirmeye başlayan Faden Bulut da daha önce çok sıkıntı çektiğini, kalem tutmakta zorlandığını belirterek, “Artık ben de diğer arkadaşlarım gibi kolay yazabileceğim” dedi.