Ayak sağlığımızı ihmal ediyoruz!

Sağlıklı ayakkabı seçemiyoruz, ayaklarımızdaki değişiklikleri çoğu zaman fark etmiyoruz.

Yanlış ayakkabı seçimi ayak ve ayak bileği hastalıklarına neden oluyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Umur Aydoğan, ayak ve ayak bileği konusunda daha çok kadınların rahatsız olma nedenini modaya uymak için yüksek topuklu ve sivri burunlu dar ayakkabılar giymeleri olduğunu söyledi.

AYAK BİLEĞİNDE AĞRI

Hastanelerin ortopedi bölümüne yapılan başvuruların yüzde 30’unun ayak ve ayak bileği ağrıları ile ayaklarda meydana gelen şekil bozukluklarının oluşturduğunu belirten Opr. Dr. Aydoğan, ’Hastaların çoğu ancak ağrı olduğunda kliniğe başvuruda bulunuyor. Ayak ve ayak bileğinde oluşan problemler genellikle genç yaşlarda anlaşılamıyor’diyor. Aydoğan, problemlerin 40 yaşından sonra tarak kemiğinin altında bulunan yağ yastıklarının incelmesinden dolayı başladığını, kadınların birçoğunun rahatsızlıklarından dolayı 35 yaş sonrasında ameliyat olmak zorunda kaldığını bildirdi.

AYAKKABI NASIL SEÇİLMELİ¿

Ayakkabı alınırken ayağa tam uyanları tercih edin. Büyük ya da küçük ayakkabılar çok kısa süre içinde deforme olur, bu da ayak sağlığınız açısından sakıncalıdır. Ayakkabı almaya giderken, sürekli kullandığınız çorapları giyin ve ayakkabıyı otururken değil, ayakta deneyin. Ayakkabıların mevsimine göre giyilmesi gerektiğini unutmayın. Süet ve nubuk ayakkabılar ile kösele tabanlı ayakkabıların yaz aylarında, lastik ve kauçuk tabanlı ayakkabıların ise kış aylarında giyilmesi ayakkabının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Çok yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan kaçının. Giymeniz gerekse bile uzun süre ayakta durmayın.

Sıkı ayakkabı, yanlış basma da nasır oluşmasında etkili. Bu nedenle ayağınıza uygunayakkabı çok önemli.