Ayakkabı sektörü Suriye tehdidi altında

Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, dünya genelinde ayakkabı sektöründe yoğun rekabet yaşandığını hatırlattı.

TÜYAP ve Konya Ayakkabıcılar Odası tarafından düzenlenen 19. Ayakkabı, Ayakkabı Yan Sanayi ve Moda Fuarı, TÜYAP-KTO Uluslararası Fuar Merkezi’nde açıldı.

Yurt içinden ve yurt dışından 115 firmanın katlıdığı fuarda erkek, kadın, çocuk ve spor modellerden oluşan ayakkabılar yer aldı. Fuarın açılışına Vali Atilla Osmançelebioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası (KTO) Başkan Vekili Seyit Karaca, Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kürkçü, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Fatih Özcan, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Başkanı Yalçın Egemen, Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman ve çok sayıda firma temsilcisi katıldı. Açılış öncesi konuşan katılımcılar, ayakkabı sektörünün Çin ve Suriye tehdidi altında olduğuna dikkat çekti.

Konya’nın, Türkiye ayakkabı üretiminde ilk üçte yer aldığını belirten Uzman, ayakkabı sanayiinde istihdamı yüksek bir alan olduğunu ifade etti. Bu nedenle sektörün devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Uzman, aksi taktirde büyük işçi açığının oluşacağını dile getirdi. Türkiye’deki ayakkabı sektörünün daha iyi noktalara gelmesi için büyük çabalar harcadığını belirten Uzman, ayakta durmakta zorlandıklarını bildirdi. Son yallırda ayakkabı sektörü ucuz ve kalitesiz Çin mallarının tehdidi altında kaldığını hatırlatan Uzman, “Şimdi buna bir de Suriye eklendi. Suriye’nin Halep şehrinde imal edilen ayakkabılar Doğu illerinden zamanında yapılan anlaşmalar yüzünden herhangi ödeme olmadan Türkiye’ye getiriliyor. İç piyasada rekabet gücümüz zayıflıyor. Yetkililer, anlaşma yaparken dikkatli olmalı” dedi.

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Genel Başkanı Fatih Özcan ise yeni teknolojilerin küresel ekonomideki etkisinin herkes tarafından iyi bilindiğini kaydetti. Özcan, Türkiye’de ayakkabı sektörünün turizm ve tekstilden sonra gelen en önemli iş alanı olduğunu kaydetti. Türkiye ayakkabı sektörünün 2-3 milyar dolarlık iç ve dış ticaret hacmine sahip olduğunu aktaran Özcan, ayakkabı sektörünün 400 bin kişiye istihdam sağlayan önemli bir sektör olduğunu söyledi. Özcan son olarak şunları ekledi: “Günümüzde sektör temsilcileri satış hedeflerine ulaşmanın sadece kaliteli üretimle değil, etkin tanıtım yoluyla oluşacaktır. Ayakkabı sektörünün ihtiyaç duyduğu atılımı gerçekleştirebilmesi için marka imajının da korunması gerekir. Söktürde yapılacak atılımlar da teknolojiyi, moda ve tasarımı takip ederek olur.”