Ayakkabıcıya öğleden sonra gidin

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uzmanlar ayakkabıların öğleden sonra satın alınması tavsiyesinde bulundu.

Ayakkabı satın alırken o ayakkabı ile kullanabileceğiniz herhangi bir çorabı yanınızda bulundurun ve ayakkabıyı çorap ile deneyin. Ayakkabıyı her iki ayağınızda da deneyin. Büyük olan ayağınıza uyan numarayı satın alın. Daha önce kullandığınız ayakkabınızın ölçüsünü dikkate almayın. Ayağınızın şekli zamanla değişir ve farklı üreticilerin kalıpları birbirinden farklı olabilir. Kaliteli ve sağlıklı bir ayakkabı seçin. Her iki ayağınıza da giydiğiniz ayakkabılarla mağaza içerisinde, mümkünse halı kaplı olmayan bir zeminde kısa bir yürüyüş yapın. Ayakkabının destek kemeri, tam ayağınızdaki köprünün altında olmalıdır. Parmaklarınızın hareket edebilmesi için yeterli alan bulunmalı, taban kısmı kaymamalıdır. Esnekliğini ve rahatlığını ölçebilmek için, giydiğiniz ayakkabıyı parmak ucunuzun üstünde bastırmaktan çekinmeyin.Topuk kısmının tam oturduğundan emin olun. Hiç bir zaman esner, genişler düşüncesiyle ayağınızı sıkan bir ayakkabı almayın.Yeni ayakkabınızı aldığınız ilk gün bir saatten fazla giymeyin. Her geçen gün saatleri birer birer arttırarak ayakkabıya ayağınızı alıştırın.”

Ayakkabınızı alırken ayakta, oturarak ve yürürken deneyin. Doğal malzemeden üretilmiş ve alçak topuklu ayakkabıları tercih edin. Yüksek topuklu dar ve hava almayan deri ayakkabılardan uzak durun. Ayağınızla ilgili sorunlarda tedaviyi ihmal etmeyin. Sorunların başlangıcında mutlaka doktora başvurun. Her iki ayağınıza giyerek deneyin. Büyük ayağınıza uygun olanı alın. Dar ayakkabı satın almayın.

Islanmış ayakkabı ve terliklerini hiçbir zaman sobanın önünde veya bir radyatörün üstünde kurutulmaması gerektiğini de belirten sektör temsilcileri, ıslanan ayakkabıların doğal ortamda kurutulmasını öneriyor. Ayakkabı sağlığına da değinen ayakkabıcılar “Deri ayakkabıları kesinlikle nemliyken cilalamayın. Şeklini korumak için, ayakkabılarınızı giymediğiniz zamanlarda ayakkabı kalıbında tutun. Ayakkabılarınızı giyerken her zaman çekecek kullanın. Bu sayede arka kısmının kırılmasını ve kırışmasını önlersiniz. Ayakkabılarınızı en az birer gün arayla giyin. Bu sayede terleme sonucu ayakkabınızın iç kısmında oluşan nemin doğal olarak giderilmesini sağlarsınız. Ayakkabılarınız daha rahat olur ve koku yapmaz” uyarısında bulunuyor.