Ayakkabınız tırnağınızın dostu olmalı

Ayakkabınız tırnak batması nedeni olabilir.

Ayak sağlığı kuşkusuz ki çok önemli. Ancak özellikle kış aylarında ayak bakımını ihmal ediyoruz. Bunun sonucunda da tırnak batması, ayakta oluşabilecek nasırlar gibi sorunlar karşımıza çıkıyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ekrem Aktaş, tırnak batmasının özellikle kış aylarında artan önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.

KIŞLIK ÇORAPLAR
Tırnak batması ile beraberinde görülebilecek tırnak deformitesinin (şekil bozukluğu) kişinin günlük hayatını ve psikolojisini önemli derecede etkileyen ciddi bir sorun olduğuna dikkati çeken Aktaş, şunları söyledi: ‘Kışlık çoraplar ile sivri burun ve dar giyilen ayakkabılar, kış aylarındaki tırnak batma şikayetlerinin artmasına neden olur. Çorapların uzun süre giyilmesi sonucu oluşan terleme, tırnakların yumuşamasına neden olup, tırnağın içe doğru büyümesine neden olur. Sivri burun ve dar ayakkabıların saatlerce tırnaklara basınç uygulaması da tırnakların serbest kenarlarının büyümesini engeller ve tırnak batması görülür.’

ŞEKLİ BOZULUR
Aktaş, tırnağın çıkış biçiminin bozulması ve yumuşak dokuya batmasının kişinin şiddetli ağrı çekmesine yolaçabileceği gibi, şişme, iltihaplanma, enfeksiyon hatta tırnak çekilmesine varan sonuçlar doğurabileceğine işaret etti. Bu durumun sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri bile etkilediğini vurgulayan Aktaş, ‘Deforme tırnak nedeniyle özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulmakta ve istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde sorun yaşanmaktadır’dedi.