Ayar; herkes çevre kurallarına uyacak!

Gebze Dilovası'nda yaşanan çevre felaketini araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Kocaeli'ye geldi. Komisyon bölgede 3 günlük bir araştırma yapacak.

12 milletvekilinden oluşan araştırma komisyonunda 8 AK Parti, 3 CHP ve bir Anavatan’lı milletvekilli bulunuyor. Komisyon Başkanı AK Parti Kocaeli Milletvekilli Eyüp Ayar, fabrikalarda 5’er dakikalık ziyaretleri sırasında yetkililerden bilgi aldı.

Kısa ziyaretleri sırasında Ayar ve komisyon üyelerine Kocaeli Vali Yardımcısı Yusuf Odabaş, İl Çevre ve Orman Müdürü Necati Farsak, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri ile sanayicilerde eşlik etti.

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Eyüp Ayar, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, “Herkesin çevre ile ilgili kurallara uyması gerekli. Bu kurallara beldedeki sanayiciler de vatandaşlar da uyacak. Dilovası’nın kirliliği ile ilgili haberleri okuyoruz. Ben de 25 yıldır Gebze’de burada yaşıyorum. Bunun için bu komisyonun amacı ne sorunları halının altına süpürmek ne de olayları olduğunudan fazla abartmak. Bizim amacımız Türkiye’deki çevre kirliliği ve sanayileşme ile ilgili bir model oluşturmak bu konuda Dilovası çevre konusunda Türkiye’nin diğer illerine de örnek teşkil edecek bir yer konumunda” dedi.

İlk olarak Dilovası ile ilgili bugüne kadar araştırma ve inceleme yapan profesörler yetkililer ile görüştüklerini dile getiren Eyüp Ayar, “Komisyonda milletvekillerinin yanında akademisyenler, ilgili bakanlıklardan uzmanlar var. İSU, İzaydaş yetkilileri, ilgili dairelerin yöneticilerini, Kocaeli Üniversitesi, Tübitak, ve Dilovası Organize Sanayii (DOSB) yetkililerini de davet ettik, görüşlerini aldık. Kapsamlı bir rapor hazırlayıp, bu riskli durumu gözler önüne sereceğiz.” diye konuştu.

Komisyon Başkanı Ayar, aslında incelemenin Dilovası ile sınırlı kalmaması gerektiğinin altını çizerek, “Yoğun göç alan, çarpık kentleşmenin yaşandığı İstanbul-Kocaeli-Sakarya’yı da içine alan bölgenin incelenmesi gerekiyor.” dedi.

Zehir deresi olarak adlandırılan ve Marmara Denizinin yüzde 25 oranında kirlenmesine katkı sağlayan dere ile ilgili de kısa bir açıklama yapan Ayar, “Bu derenin büyük oranda kirlenmesini Gebze Çöplüğü ile taşocakları yapmaktadır. Bunun dışında evsel atıklar ile bazı sanayi tesislerinin atıkları ile bu dere adeta zehir deresi konumundadır. Buranın muhakkak ıslah edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bölgede faaliyet gösteren Polisan, Unilever, Diler Demir Çelik, Çolakoğlu Metalurji ve Pak Piliç gibi önde gelen kuruluşlarda 10’ar dakika incelemede bulunan Milletvekili Ayar, Diler Demir Çelik yetkilisine fabrikada kurulu bulunan filtrenin yüzde 80 oranında emisyon yapıp yapamadığı konusuna fabrika yetkilisi, “Hayır. Şimdilik bu kapasite yok. Ancak şu anda bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Sanırım bu sene sonuna kadar bu oranı yakalarız” cevabını verdi.

Basının sorularını da cevaplayan Ayar’ın kendisine bir ay önce Gebze İşkur binası açılışında, “Dilovası’nda abartıldığı kadar çevre kirliliği yok” sözleri hatırlatıldığında kendisinin böyle bir cümle sarfetmediğini söyledi.

Sanayi kuruluşlarının ardından Dilovası Belediyesine geçen heyet, burada vatandaşların konu ile ilgili görüşlerini aldı. Üç gün beldede incelemelerde bulunacak komisyon, yaptıkları incelemelerin ardından raporunu yazmaya başlayacak.