Ayasofya Müzesi eski müdürü geri döndü

Ayasofya Müzesi eski Müdürü Mustafa Akkaya mahkemeyi kazanarak görevine başlamak üzere Yozgat'tan ayrıldı.

İstanbul Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’nde ki turnike yolsuzluğu kapsamında geçirdiği soruşturma sonrası dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından görevden alınan Müze Müdürü Mustafa Akkaya, açtığı davayı kazanarak görevine geri döndü. Ayasofya Müzesi’nden alınarak Yozgat Arkeloji ve Etnografya Müze Müdürlüğü görevine atanan Akkaya, düzenlediği veda yemeğinin ardından Yozgat’tan ayrıldı.

İstanbul Ayasofya Müzesi Müdürü iken, turnike yolsuzluğu yapıldığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan ve ardından Kültür ve Turizm eski Bakanı Erkan Mumcu tarafından görevden alınarak Yozgat Arkeloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü görevine atanan Mustafa Akkaya, İdare Mahkemesi’ne açtığı davayı kazanarak 13 ay sonra Ayasofya Müze Müdürlüğü görevine geri dönüyor.

Ayasofya Müze Müdürlüğü görevine tekrar başlamak üzere Yozgat’tan ayrılmadan önce verilen veda yemeğine katılan Akkaya, çok duygulu olduğunu ancak üzgün olmadığını söyledi. Memleketi Yozgat’ta görev yapma imkanı bulduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Akkaya; ‘Bildiğiniz gibi 13 aylık bir hizmetim oldu. Ancak gururla söyleyebilirim ki 13 ayda neredeyse 13 yılda yapılamayanları yaptık, yapmaya gayret gösterdik. Ben bütün bilgi birikimi ve tecrübemi Yozgat Etnografya Müzesi’nin daha iyi konuma gelmesi, müzeciliğin gerekleri doğrultusunda bir konuma kavuşması noktasında kullanmaya özen gösterdim. Başarılı olduğumu düşünüyorum. Katkıda bulunan herkese de teşekkür ediyorum’ dedi.