Ayçiçegi saplari kislik yakacaklari oldu

MUS - Mus'ta hasadi yapilan ayçiçeklerinin saplari vatandaslara kislik yakacak oluyor.

Bir ton kömürün 250- 300 YTL, bir ton odunun ise 100 YTL’ye satildigi bir dönemde dar gelirli vatandaslar alternatif yakitlara yöneldi. Mus’un Tabanli köyündeki vatandaslar, hasadini yaptiklari ayçiçeklerinin saplarini toplayarak kisin yakacak olarak kullaniyor. Hasadi yapilan ayçiçegi tarlalarinda onlarca vatandas biçerdöverlerin arkasinda ayçiçegi saplarini toplamak için yarisiyor.

Tabanli köyünde hasadi yapilan ayçiçegi tarlasinda saplari toplayan Nursen Özbay, “Evde yakacagimiz yok, alacak paramiz da yok. Kardeslerimle birlikte burada ayçiçegi sapi topluyoruz. Ne kadar fazla toplarsak o kadar isinacagiz.” diye konustu.

Serafettin Bagli isimli vatandas da, ayçiçegi sapi toplamak için çocuklariyla beraber kosusturduklarini dile getirerek. “Ayçiçegi eken üreticilerde olmasa kisi sogukta geçirmek zorunda kalacagiz. Köyümüzde ayçiçegi ekimi yapan üreticiler var ve saplari toplamamamiza izin veriyorlar. Kömür ve odun alacak paramiz yok. Sabahtan aksama kadar tarlalarda bu atiklari topluyoruz.” dedi.