Ayçiçeği üreticisinin kulağı Meteoroloji’de

Son yıllarda Çukurova yöresinde ekim alanları hızla artan ve çiftçinin gözde ürünleri arasında yer alan ayçiçeği ekiminin, yağışlar nedeniyle halen yapılamaması üreticileri endişelendiriyor.

Adana’nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayçiçeğinin, düşük maliyeti, 20 kuruşluk destekleme primi cazibesi ve yüksek fiyatı nedeniyle Çukurova çiftçisinin gözdesi olduğunu söyledi.

Çukurova’da geçtiğimiz yıl yaklaşık 325 bin dekar arazide ekimi yapılan ayçiçeğinden 90 bin ton civarında ürün elde edildiğini belirten Tezcan, ”Düşük maliyetli olması ve sanayideki kullanımı nedeniyle yüksek fiyattan satılan ürüne yöre çiftçisinin ilgisinin bu yıl da yoğun olmasını bekliyorduk. Ancak, ekim zamanı artan yağışlar sonucu ürünün halen ekilememesi üreticiyi endişelendirmeye başladı” dedi.

Ürünün her yıl şubat ayının ilk haftasından itibaren ekimine başlanması gerektiğini anlatan Tezcan, şöyle konuştu:

”Mart ayının ortasına gelinmesine karşın yağışların devam etmesi nedeniyle üretici bir türlü ekimini yapamadı. Çok sayıda çiftçi ekim işlemlerini gerçekleştiremedi. Ayçiçeği tohumunu halen toprakla buluşturamayan üreticilerin gözü kulağı meteorolojiden gelecek sevindirici haberde. Hava şartlarının biran önce mevsim normallerine dönmesini ve ürünümüzü ekeceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Tezcan, ayçiçeği ekiminin gecikmesinin tozlaşma dönemi olan mayıs sonu haziran ayı başlarındaki poyraz nedeniyle, bitkinin içini doldurmadan kurumaya başlayacağını ifade ederek, bu durumun da rekoltenin düşmesine yol açacağını sözlerine ekledi.

-METEOROLOJİ’DEN MÜJDE YOK-

Bu arada, Meteoroloji Adana Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Adana ve çevresinde 4 gün süreyle yağış beklemediklerini ifade ederek, ”Yöre pazar gününden itibaren yeniden yağışlı havanın etkisi altına girecek ve yağış 3 gün süreyle etkili olacak. Üreticilerimize, yağışsız hava müjdesi veremiyoruz” dediler.