Aydin’da çöp depolama sikintisi 2006 sonunda bitiyor

AYDIN - Aydin Belediye Baskani Ilhami Ortekin, 2006 yili sonunda çöp depolama sikintisinin ortadan kalkacagini söyledi.

Aydin Belediye Meclisi toplantisinda çöp meselesi masaya yatirildi. Çöp depolama alani ve eski çöplük alaniyla ilgili açiklamalarda bulunan baskan Ortekin, her iki projeyle ilgili çalismalarin devam ettigini kaydetti. Depolama alani çalismalarina hiz verdiklerini ifade eden Ortekin, Ocak 2006’da uygulama ihalesi yapilacagini belirtti.

Alanin sekiz ayda bitirilmesinin hesaplandigi, istimlak çalismalarinin sona ermesiyle 165 dönümlük yere modern bir depolama ve ayristirma tesisi kurulacagini ifade eden Ortekin, “Çöp depolama alani çalismalari 1999 yilindan beri devam ediyor. Biz de belirli bir asamaya getirdik. Firmalara projeler yaptirdik. Önümüzdeki yilin basinda yapimina baslanacak. 2006, Aydin Belediyesi’nin kurulusunun 125. yili. Bu yil Aydin için milat olacak, birçok sey degisecek.” dedi.

Çöplük alanlariyla ilgili çalismayi herkesle paylasmak için yapilan toplantiya katilim az oldu. Aydin Il Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgali, çevre mühendisleri ve bazi firma temsilcilerinin konusma yaptigi toplantida az sayida mahalle muhtari ve davetli de bulundu. Çöp konusunda sik sik tartismalar yasayan Adnan Menderes Üniversitesi’nden (ADÜ) kimsenin katilmamasina anlam veremedigini belirten baskan Ortekin, sehrin bir parçasi olan üniversitenin bu konuda daha duyarli olmasini istedi. Modern sehirler projesinin temelinde çöp probleminin çözümlenmesinin yattigindan sözeden Ortekin, “Aydin basta doguda Sultanhisar ve batida Ortaklar belediyeleri olmak üzere bölgedeki bütün çöpler burada toplanacak ve ayristirilip geri dönüsümü saglanarak degerlendirilecek. Bu geri dönüsümle tesis üç yilda kendini amorti edecek. Üniversitenin rahatsiz oldugu eski çöp depolama alanini da en kisa zamanda islah edecegiz.” diye konustu.

Çöp depolama alanlariyla ilgili projeler yapan firma yetkililerinin de bilgi verdigi toplantiya AK Parti Aydin Il Baskani Mehmet Erdem, Merkez Ilçe Baskani Suayip Yegen ve Dalama Belediye Baskani Nihat Aktakka da katildi.