Aydın’da kadın çiftciler yarıştı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın düzenlediği 3. Çiftçi Kadınlar Yarışması'nın Aydın elemeleri gerçekleşti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın düzenlediği 3. Çiftçi Kadınlar Yarışması İl Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti.Yarışmaya Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, İl Tarım Müdürü Vekili Hasan Ünal ve davetliler katıldı. Aydın ve ilçelerinden gelen ikişerli 10 grup kadın çiftçinin katıldığı yarışmada yarışmacılara 15’er soru yöneltildi. 15 sorudan 14’üne doğru cevap veren merkez Kızılcaköy’den Mehliye Yörük ve Fatma Mercimek birinci oldu.

Yarışma başlangıcında konuşan İl Tarım Müdür Vekili Ünal, 8 Mart dünya Kadınlar Günü’nün kadınların hak arama mücadelesini akla getirdiğini belirterek, “Biz de o gün yapmak istedik ama yetiştiremedik. Tarım sektöründe yüzde 80 işgücünü oluşturan, tarladan sofraya kadar her kademede çalışan çiftçi kadınlarımıza destekler azaldı. Bakanlığımız, bu kadınlarımıza destek olmak ve sosyal alanda öne çıkarmak için böyle bir yarışma tertip ediyor. Biz de kırsal kesimdeki kadınlarımıza borcumuzu ödemek için çalışıyoruz.” dedi.

Yarışmada birinci olan kadın çiftçilere birer fırın, çeyrek altın ve un torbası hediye edildi. Dereceye giren ilk beş gruba da çeşitli hediyeler verildi. Birinci olan ekip, 4 Mayıs 2006 tarihinde yapılacak Ege Bölgesi elemelerinde Aydın’ı temsil edecek.