Aydın’da ‘Sahte senet’ operasyonu

Aydın'ın Germencik ilçesinde köylü vatandaşlara faizle borç para vererek karşılığında senet imzalatıp tahsil etmek için teşekkül oluşturan 22 kişilik çete çökertildi.

Sözkonusu köylerde ikamet etmekte olan Z.A., Y.B., N.Y., Y.S., M.S., E.C., Y.B., Y.C., N.G., M.T.K., M.G., M.Ç., H.H.K., İ.İ. ve S.Ö. isimli şahıslara faizle senet karşılığında para veren kişiler olduğu ihbarını alan Aydın İl Jandarma Komutanlığı takiplere başladı.

Borç paralara karşılık senet imzalatan ve senetleri tahsil etmek için teşekkül oluşturdukları tespit edilen A.Y., M.Y., M.Y., M.Y., H.A., K.A., İ.Ç., O.Z., T.İ., C.T., Y.A., M.A., M.G., Ş.G., H.H., R.Ç., A.Y., U.B., N.C., A.I., Ç.Z., M.Ç. ve İ.H.Z. isimli şahısların evlerinde adli makamlardan alınan kararla aramalar yapıldı.

Bu kişilere ait ev ve işyerlerinde, mağdurlara yüksek faizle vermiş oldukları para karşılığı alınan 271 adet 1 milyon 241 bin 517 YTL değerinde senet, 4 adet kurusıkı tabanca, 2 adet 7,65 milimetre çapında tabanca, 1 adet kurusıkıdan bozma tabanca, 2 adet av tüfeği ve bu silahlara ait 46 adet kurusıkı tabanca fişeği, 9 adet tabanca fişeği ile 11 adet av tüfeği fişeği ele geçirildi.

Zanlılardan Ç.Z., İ.H.Z., H.H., M.Y. ve M.A., ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldı. Olaya karıştığı tespit edilen A.Y., R.Ç. ve N.C. dışındaki zanlılar, bugün öğle saatlerinde Germencik Adliyesi’ne çıkarıldı.

Olayla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiği ve firari zanlıların bulunması için operasyon yapıldığı bildirildi.