‘Aydın’da yaşayanlar Aydın’ı tanısın’ kampanyası başlatıldı

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, kültür ve turizmde tanıtıma önem vereceklerini söyledi.

“Yaşadığımız şehri biz tanımadıktan bilmedikten sonra başkasına nasıl anlatacağız. Aydın’ı önce kendimiz tanıyacağız. Bunun için de bu yıl (Aydın’da yaşayanlar Aydın’ı tanısınlar) kampanyası başlatacağız” dedi.
Meslek grupları, iş adamları, öğretmenler, öğrenciler ve değişik gruplarla günübirlik turlar düzenleyeceklerini açıklayan Aktakka, bunun çalışmalarına başladıklarını belirtti. Ayrıca turizm ve kültür envanterlerini yenileme çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Aktakka, “Müzelerimizin ve ören yerlerimizin tanıtılması için melsek gruplarına ayrı ayrı gezi düzenleyeceğiz. Bunu bir takvime bağlayacağız. Aydın’daki müze ve ören yerleri tanıtılacak. Çalışma gurubumuz günübirlik ve uzun süreli gezi planları yapmaktadır. Bunu da turizm acenteleriyle görüşerek Kuşadası ve Didim’den kalkacak turlarla yer ive yabancı turistlere Aydın vadisindeki medeniyetler vadisindeki ören yerlerinin bütün kültür varlıklarımızın tanıtımıyla ilgili bir çalışma sürdürülmektedir. Bu şekilde turizm girdileri artmasını amaçlamaktayız. Turizm tanıtımdır. Tanıtımla ilgili envanterleri inceliyor güncelliyoruz. tanıtıma önem vereceğiz” diye konuştu.
Bu yıl tanıtımın yanında yok olmaya yüz tutan el sanatlarının canlandırılması için kursları artıracaklarını da ifade eden Aktakka, mayıs ayı içerisinde “el sanatları festivali” düzenleyeceklerini bildirdi. Aktakka, “2005 yılında Aydın’daki 4 müzeyi 139 bin, 8 ören yerini 352 bin kişinin ziyaret etti. Turistik tesislerdeki doluluk oranımız yüzde 50,66. Deniz yoluyla Kuşadası’ndan günü birlik 303 bin kişi giriş yaptı. En çok ziyaret edilen ören yerimiz 126 bin kişi ile Afrodisias Antik Kentimiz. Müze ziyaretlerinden 172 bin YTL, ören yerlerimizde ise 558 bin YTL gelir elde edildi. 2004 yılına oranla her alanda artış oldu. Bu artış 2006 yılında da devam edecek. Durdurulan ve bakanlık tarafından yapılacak olan Tralleis antik kent kazısı da bu yıl yeniden başlayacak. Adnan Menderes Üniversitesi kazı için bakanlığımıza gerekli müracaatı yapıldı” şeklinde konuştu.