Aydınlar: Cüneyt Çakır’ın Avrapa Şampiyonası’nda maç yönetecek olması milattır

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Cüneyt Çakır'ın elit kategoriye geçmesinin ardından 6 ay sonra 2012 Avrupa Şampiyonası'nda maç yönetecek olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Cüneyt Çakır’ın elit kategoriye geçmesinin ardından 6 ay sonra 2012 Avrupa Şampiyonası’nda maç yönetecek olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.
Mehmet Ali Aydınlar, yaptığı açıklamada, uzun süredir basın mensuplarıyla ”sıkıntılı ve hoş olmayan” meseleler hakkında bir araya geldiklerini hatırlatarak, ”Ancak bugün Türk hakemliği için milat olan bir konu hakkında birlikteyiz.” ifadelerini kullandı.
Cüneyt Çakır’ın, 2012’de Polonya ve Ukrayna’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda görev yapmaya hak kazandığını hatırlatan Başkan Aydınlar, Türk Milli Takımı’nın da şampiyonada olmasını çok arzu etmelerine rağmen bunun gerçekleşmediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
    ”Üstelik en iyi hakemlerin olduğu elit kategoriye geçmesinden 6 ay sonra böylesine muazzam bir başarıya imza atması bizim için gerçekten gurur verici. 16 yıl sonra gelen tarihi başarının ardında müthiş bir ekip çalışması, son 3 yılda sayısı iyice artan uluslararası eğitimler ve Cüneyt Çakır’ın 2006 yılında aldığı FIFA kokartı ile yönettiği birbirinden değerli 52 maçtaki performansı yatmaktadır.
    Bu 5 yıllık süre içinde, Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Chelsea gibi dünya devlerinin maçlarını yönetme başarısı gösteren Cüneyt Çakır, futbolu seven herkese büyük bir mutluluk ve gurur yaşattı. Kendisine harcanan emeklerin karşılığını fazlasıyla verdi. Artık bir standart haline gelen uluslararası eğitimlerimiz ve eğitimler sayesinde gelecek yıllarda diğer hakemlerden de yeni başarılar bekliyoruz.”
    Elit kategorideki en iyi 23 hakemin de yer aldığı toplam 101 üst klasman hakemi, Ocak ayı sonunda Antalya’da ev sahipliği yapacakları UEFA Kış Hakem Kursu’nda ağırlayacaklarını kaydeden Aydınlar, ”Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hakemlerimize olan güvenimizi ve inancımızı her ortamda dile getirdik. Maksadını aşan eleştirileri ciddiye almadık. Bugün Avrupa’nın en iyi hakemi arasında yer almayı başaran bir hakemimiz ve son 5,5 ayda 42 uluslararası maç yöneterek rekora imza atan FIFA kokartlı hakemlerimiz tüm gerçekleri ortaya koyuyor. Cüneyt Çakır’ı bu başarısından dolayı kutlar emeği geçen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
Öte yandan bir gazetecinin “Şike soruşturması kapsamında hakemlerin ismi çıkmadı. Hakemlerimizin üst klasmanlara yükselmesinde bunun etkisi var mı?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi:
“Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Birşeyi elde etmek istiyorsanız çok çalışmak lazım. Hakemlere yapılan yatırımların karşılığını alıyoruz. Hakemlerimizin seviyesinin futbol içersinde daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle soruşturmasa isimleri yer almıyor.”
Mehmet Ali Aydınlar, profesyonel hakemliği düşünmediklerine de açıkladı.