Aygaz’dan LPG kanuna dair bir açıklama geldi

Aygaz, LPG Kanununun Geçici 2. Maddesi'nin değiştirilmesine yönelik çalışmaları gereksiz bulduğunu ve ileride tehlikelere yol açabileceğini belirtti.

Aygaz’dan yapılan açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerden, otogaz istasyonlarında imar planı gereksinimini ortadan kaldıracak ve hatta dolum tesislerinin de bu kapsama alınmasını sağlayacak bir çalışma yapıldığı öğrenildiği ifade edilerek şu bilgilere yer verildi:

“16 Haziran 2006 tarihi itibarı ile lisans almış olan otogaz istasyonu sayısı 4 bin 872 adettir. Yasanın bu haliyle yürürlüğe girmesi durumunda bin 250 adet istasyonun kapatılacağı söylenmektedir. Ancak bu doğru değildir. Şu anda 800 istasyonun lisans alma süreci devam etmektedir. Bu istasyonlardan 539 tanesinin GSM nedeniyle lisans alma süreci devam etmektedir. 539 istasyondan yaklaşık yarısının herhangi bir sorun olmadan ve imar değişikliği veya istisnasına ihtiyaç duymadan lisans alabilecekleri tahmin edilmektedir. Dolayısıyla LPG Kanununun Geçici 2. maddesi, toplam 300 istasyonun imar gereksinimini ortadan kaldırmak için değiştirilmektedir. 5.000’den fazla istasyonun çalışacağı sektörde bu istasyonların çalışmaması halinde herhangi bir arz sorununun oluşma ihtimali de bulunmamaktadır. “

Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon LPG’li araç bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Yaptığımız araştırmalara göre bugün itibarı ile her istasyon başına ortalama 300 araç düşmektedir. Bu da göstermektedir ki şu anda kapalı olan 539 istasyon nedeniyle vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanmasında herhangi bir aksaklık ortaya çıkmayacaktır. Üstelik bu 539 istasyonun yarısı kısa bir zaman içinde lisans alabilecektir. Dolum tesislerinin de söz konusu çalışma ile kapanmaktan kurtulması, halkın can ve mal güvenliğini tehdit edecektir.” denildi.