Aynı koltukta vefat eden dördüncü başkan toprağa verildi

Kalp krizi sonucu dün vefat eden Aydın'ın İncirliova ilçesine bağlı Acarlar Belediye Başkanı Cafer Yıldırım toprağa verildi.

Kalp krizi sonucu dün vefat eden Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Acarlar Belediye Başkanı Cafer Yıldırım toprağa verildi. Yıldırım’dan önce aynı koltukta oturan üç başkan da görevdeyken hayatını kaybetmişti. Bu durumu koltuğa bağlayanlara tepki gösteren Belediye Başkan Vekili Sezai Özkaya, “Bu koltuk değişti. Öyle, koltuğa oturan ölüyor diye bir şey yok. Bunlar hurafe. Herkes bir gün ölecek. Başkanımız, görevi başında ölerek şehit olmuştur.” dedi. Ocak 2012 ile Eylül 2013 arasında Acarlar Belediye başkanlığı yapan üç kişi, görev süresi içinde ölmüştü.

Başkan Yıldırım için bugün belediye binası önünde bir tören düzenlendi. Aydın İl Müftü Vekili Salih Akcan’ın burada kıldırdığı cenaze namazının ardından omuzlarda taşınan Yıldırım, belde mezarlığında defnedildi. Cenaze törenine TBMM İdare Amiri ve MHP Milletvekili Ali Uzunırmak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti milletvekilleri Mehmet Erdem, Gültekin Kılınç ve Semiha Öyüş, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal, AK Parti İl Başkanı Sadık Atay, MHP İl Başkanı Fevzi Köse, belediye başkanları, belde halkı ve sevenleri katıldı. Evli ve dört çocuk babası olan Cafer Yıldırım’ın ani ölüm haberi, Acarlar beldesinde büyük üzüntüye sebep oldu.

Acarlar’ın başkan ölümleriyle ve özellikle koltukta ilgili söylentilerle gündeme gelmesinin üzücü olduğunu belirten Başkan Vekili Özkaya, o koltuğa oturarak, “Allah’ın takdiri. İnsanlar nasıl doğduysa öleceği gün de vardır. Onlar görevlerinin başında görev şehidi olmuştur. Bu dünyada kalacak canlıyı biz bilmiyoruz, varsa söylesinler. Bunu koltuğa bağlamak, uğursuzluğa bağlamak batıl insanların inancı. Bizde Allah şükürler olsun böyle inancımız yok. İlahi takdir neyse o olur. Bütün halkımız da böyle düşünüyor. ‘Koltuk aldı, koltuk götürdü, koltuk öldürdü’ diye bir şey yok. Her gelen, ‘Bu koltuk üç dört can aldı’ diye konuşuyor. Başkanımız koltuğu sıfır aldı. O da yine Allah’ın takdirine kavuştu. Bu işi koltuğa bağlamak yakışık almaz. Biz Allah’a inanan insanlarız.” şeklinde konuştu.

Bu arada Acarlar beldesinde üst üste üç dönem belediye başkanı seçilen AK Partili Yunus Şentürk de uzun süredir tedavi gördüğü kanser rahatsızlığı sebebiyle 19 Ocak 2012 tarihinde, 71 yaşındayken vefat etmişti. Onun ardından belediye meclisi tarafından, CHP’li Adnan Yıldız başkanlığa seçildi. Görevi başında kalbine yenilen Yıldız da görevi ancak yedi ay yürütebildi. Ondan sonra 2012 Haziran ayında yine meclis tarafından vekaleten göreve seçilen CHP’li Celal Kaymak, sekiz gün sonra kalp krizi geçirerek 60 yaşında hayatını kaybetti. Kaymak’ın ardından 2012 Ekim ayında göreve seçilen AK Partili Cafer Yıldırım’la birlikte Acarlar, son iki yılda dördüncü başkan da kaybetmiş oldu. Ayrıca 1994 yılında başkan seçilen ANAP’lı Durmuş Ali Akcan, göreve başladıktan bir hafta sonra 57 yaşındayken kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.