Ay’da enerji savaşları başlıyor

ABD, Çin, Rusya ve Hindistan, 10 bin yıl boyunca dünyanın enerji ihtiyacını karşılayacak Helyum-3 izotopunu Ay’dan getirmek için yarışa girişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Ay’da koloni kurma kararının ardından Rusya, Çin, Hindistan ve ABD, dünyanın uydusu üzerinde söz sahibi olmak için harekete geçti. Newsweek dergisinin haberine göre; Çin, Rusya ve Hindistan 2007’de Ay’a insanlı uçuş gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Astronotlara bin dolar maaş veren Rusya, uzay programının bütçesine aniden 1.7 milyar dolara çıkardı.

Uzay seyahatleri için yılda 3 milyar doları gözden çıkaran Çin ise 17 Nisan’da ilk kez Ay’a mekik göndermeyi planlıyor. Peki dünya devleri aniden neden Ay’a odaklandı? Bu sorunun cevabını Newsweek şöyle veriyor: “16 milyar dolar bütçesi olan NASA, 2015 yılına kadar Ay’ı uzay programlarının merkezi haline getiriyor. Ay, Mars’a yapılacak insanlı uçuşlar için bir rampa olarak kullanacak. Çin, Rusya ve Hindistan, ABD’nin Ay’da egemenlik kurmasını engellemek istiyor. Ancak daha önemli bir sebep daha var: Dünyanın enerji sorununu çözecek olan Helium-3 izotopunun Ay’da olması.”

Petrolden daha değerli

Dünya üzerinde sadece 350 kilogram Helyum-3 var. Ay yüzeyinde ise bu rakam 500 milyon tondan fazla. Rus uzay ajansı Roscosmos’un araştırmalarına göre, 1 ton Helyum-3 izotopunun nükleer santrallerde işlenmesiyle 140 milyon varile eşdeğer enerji ortaya çıkıyor. Yani, dünyanın enerji ihtiyacı 10 bin yıl boyunca karşılanabilir. Rusya, Ay’dan Helyum-3 izotopunu dünyaya taşımayı ve atom santrallerinde uranyum yerine yakıt olarak kullanmayı hedefliyor. Newsweek’e göre, Çin, Rusya ve Hindistan ABD’nin gerisinde kalmamak için şimdiden Ay yüzeyinden Helyum-3 çıkarmak için sondaj modelleri tasarladı. Gözlemcilere göre 21’inci yüzyıla petrol yerine alternatif enerji savaşları damgasını vuracak.