Ayşegül ineğin yaptığına bak!

Edirne merkeze bağlı Azatlı köyünde geçtiğimiz yıl ikiz doğum yapan 5 yaşındaki Ayşegül isimli inek, bu kez dördüz doğurunca fiyatını ikiye katladı.

İneğin sahibi Nurten Anık, ‘tamamen yerli ırk olan ve elimizde doğdu’ dediği Ayşegül isimli ineğinin 4 yavru doğurmasının ardından ineği satın almak isteyenlerin sayısının arttığını söyledi. Ayşegül’ün geçen yıl da ikiz yavru doğurduğunu hatırlatan Anık, “İlk kez bir ineğin 4’üz doğurduğuna şahit oldum. Bizim için çok büyük sürpriz oldu. Ayrıca Ayşegül’ü satın almak isteyenlerin sayısıda arttı.” dedi.

Ayşegül’ü satmayı düşünmediğini ifade eden Nurten Anık, “İneğimi öz yavrum gibi seviyorum. Satmayıda asla düşünmüyorum. Ayşegül’e 5-6 bin YTL para verip satın almak isteyenler var. Normalde bir süt ineğinin ortalama fiyatı 2 bin YTL. Ayşegül daha çok genç. Gelecek yıl belki tek yavru doğurur ama ben ineğimden ayrılmayı düşünmüyorum.” diye konuştu.

4’üzlerin mahalla halkının ilgi odağı olduğunu vurgulayan Anık, “Ayşegül’ün 4’üz doğurduğunu duyanlar yavruları gömeye geliyor. Bir ineğin 4 yavru birden doğurması pek sık rastlanan birşey olmadığı için herkes merak ediyor.” şeklinde konuştu.