Aytaç Durak CHP’nin de başını yaktı!

Adana'da bir petrol istasyonunun ruhsat alımında 260 bin dolar rüşvet alındığı iddiası giderek büyüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, meclis toplantısında, içinde rüşvet pazarlığının yer aldığı 47 dakikalık bir ses kaydı dinletmişti. Bunun üzerine başta kendi partisi MHP olmak üzere, CHP ve AK Partili meclis üyelerinin karşı suçlamalarına muhatap olmuştu. MHP’li Meclis Üyesi Mustafa Tuncel, “İmar yolsuzluğu yaparak 2 milyar dolar servet edindin.” diye çıkışmıştı. Dün bir gazetede bu iddiaya cevap veren Durak, “2 milyar dolar değil 40 milyon dolar servetim var.” açıklamasını yaptı. Fakat bu rakam bile büyük yankı uyandırdı. Başkan’ın bu serveti nasıl edindiği merak edilirken Aytaç Durak, dün ilginç bir açıklama daha yaptı. İstanbul Swiss Otel’de basın toplantısı düzenleyen Durak, “Benimle uğraşanlar ya mevta oluyor ya da siyasî mevta. Allah’a şükür bana bir şey olmuyor.” ifadesini kullandı. “Servetinizin 40 milyon lira olduğunu söylemişsiniz.” sözleri üzerine de “Biraz daha fazla.” cevabını verdi. Durak, kendisine iftira atıldığını iddia ederken, “Bu kaset başka kasetleri de getirecek.” diyerek yeni ses kayıtları çıkaracağının sinyalini verdi. Öte yandan, ses kaydının ortaya çıkmasından sonra siyasi partiler de harekete geçti. MHP’li Meclis Üyesi Mustafa Tuncel’in ihraç talebiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ardından olayda adı geçtiği öne sürülen CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Esendemir de partisince İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Kendi arsasına imar izni

Hakkında yolsuzluk ve rüşvet suçlaması yapılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Durak ‘Eşimin babasından kaldı’ dediği milyonlarca metrekare araziyi kendi döneminde imara açmış

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Belediye Meclis Başkanvekili ve 40 yıllık arkadaşı Mustafa Tuncel arasındaki ‘hesaplaşma’ Türkiye’nin gündemine girdi. Rüşvet ve yolsuzlukla 2 milyar dolarlık servet edindiği iddiaları üzerine İstanbul’da açıklama yapan Durak, servetinin “40 milyon TL’den biraz fazla” olduğunu söyledi.

Adana, ‘rüşvet’ iddiaları ile çalkalanırken Aytaç Durak, konuyla ilgili ilk basın toplantısını Adana’dan 939 km öteden yapmayı tercih etti. Hakkında basında yer alan iddiaların ‘iftira’ olduğunu savunan Durak, 40 milyon lira olarak açıklanan servetinin bu rakamdan biraz daha fazla olduğunu söyledi ama tam rakamı açıklamadı.

EŞİMİN BABASINDAN MİRAS KALDI

Kuzey Adana’daki arsaları belediye başkanı olmadan önce aldığını savunan Durak, mal varlığının büyük bölümünün 1984 yılında başkan olmadan önce yaptığını iddia ederek şunları söyledi: ‘Belediye başkanı olduktan sonra orası şehir oldu, arsalarımın değeri arttı. 10 milyon metrekare araziyi o tarihte belediyeme satın aldım. Ayrıca sahip olduğum arsaların yaklaşık 1 milyon 400 bin metrekaresi eşimin babasından miras olarak kaldı. Diğerleri de benim, Durak inşaat şirketinin.”

KENDİ ARSASINA İMAR İZNİ VERMİŞ

Durak tamamı kensine ait olan arsaya imar izni verilmesi ile iglili olarak da ”Hepsinde imar değişikliği olabilir. Yeni bir şehir kuruldu. Ancak parsel bazında imar planına müsaade etmedim, etmem de” cevabını verdi. Aytaç Durak, satılan okul arazisinin de İmar’da konut alanı olarak görüldüğünü ancak istemesine rağmen Okul olarak Meclis’ten geçiremediğini ileri sürdü.

‘Elimde Durak’ın 12 dosyası var’

Durak’ın açıkladığı rüşvet kasedinde ismi geçen CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Esendemir partisi tarafından disiplin kuruluna sevk edildi. star’a konuşan Esendemir, Durak’ın yolsuzluklarının üzerine gittiği için komploya uğradığını savundu. Esendemir, “Elimde 12 dosya var rahatım. Ekmek satış, arazi satış ihalesi, hülle kooperatifler, imar planlarındaki uygulamalar… 3 metrelik yere 36 metre yapıyor. Vali yıkım kararı verince iskele yaparak kamufle etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Sizinle beraber hapis yatarım

Tartışma MHP’li Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın pazartesi günü “Aramızda çürükler varsa ayıklamak görevimiz” diyerek kendine ulaştırıldığını belirttiği ‘rüşvet görüşmelerinin’ geçtiği ses kaydını Belediye Meclisi’nde dinletmesiyle başlamıştı. Rüşvet skandalına MHP ve CHP’li 7 meclis üyesinin adının karıştığı öne sürülmüştü. Rüşvet skandalına adı karıştığı iddia edilenlerden MHP’li Mustafa Tuncel, Başkan Durak’ı bildiklerini açıklamakla tehdit etti. Tuncel, “Sizinle beraber hapis yatmaya razıyım” şeklinde konuştu.