Aytaç Kılınç AİHM’ne başvurmayı düşünüyor

Danıştay 2. Dairesi'nin okula geliş gidişlerinde başörtüsü taktığı için anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulduğu Aytaç Kılınç, "Danıştay'ın kararını üzülerek kabul etmek durumundayım" dedi.

Danıştay 2. Dairesi’nin okula geliş gidişlerinde başörtüsü taktığı için anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulduğu Aytaç Kılınç, görev yaptığı Şafaktepe İlköğretim Okulu çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılınç, “Danıştay’ın kararını üzülerek kabul etmek durumundayım. Mahkeme kararı olduğu için saygılıyım” diye konuştu.

Kararla ilgili temyize gitmeyi düşünüp düşünmediği sorulan Kılınç, “Bakalım” yanıtını verirken, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir başka soruya ise, “Düşünüyorum” dedi. Kılınç; kararı şaşkınlıkla karşıladığını sözlerine ekledi.

Mustafa Birden başkanlığındaki Danıştay 2. Dairesi, Aytaç Kılınç ile ilgili kararını 4’e karşı 1 oyla aldı. Kararın gerekçesinde, “Bulunduğu ortam içerisinde ve eğitim-öğretimin bir şekilde yansımasının oluştuğu dışsal çevrede en iyi örnek konumunda olması gereken davacının, okula geliş ve gidişleri sırasında da olsa yasal düzenlemelerde belirtilen temel ilkelere aykırı davrandığı sabittir” ifadelerine yer verildi.