Az kalsın bir yangın faciası daha olacaktı

Almanya'da Türklerin yoğun yaşadığı Köln şehrinde bir ihmal yüzünden az daha yeni bir yangın faciasına sebep olacaktı.

Köln’de Türklerin yoğun yaşadığı semtlerden biri olan Nippes Kapsar Caddesi 35 numarada 4’ü Türk ailesinin yaşadığı apartmanda görgü tanıklarının ifadelerine göre, zemin ve bodrum katında elektrik arızası için çalışan RheinEnergie AG firmasının kaynak yaparken bir ihmali ve dikkatsizlikten çıkan yangın ve dumanlar bir anda apartmanı kapladığını ifade ettiler. Apartmanın 2. katında oturan Trabzon doğumlu Muhittin Özkan (65), apartmanın zemininde ve bodrum katında tamirat için çalışan RheinEnergie AG firmasını kaynak yaparken gördüğüm için apartmanı dumanlar sarınca hemen bodrum kata indiğini ve yangını söndürmeye çalıştığını ancak dumanların bir anda merdiven boşluğunu kapladığını söyledi. Evde kalan gelini Sevgi Özkan ve 14 aylık torunu İrem Özkan’ı kurtarabilmek için dumanlardan dolayı daireye çıkamadığını ve telaşlandığını anlattı. İtfahiyenin olay yerine 15 dakikada geldiğini ve evde mahsur kalan gelini ve torununu itfahiyenin camdan aldığını ifade etti.

Apartmanın 4. kat sakinlerinden Adapazarlı Fethi Karaca (65), duman kokularından yangın çıktığını hissettiğini ve dış kapıyı açtığında dumanların apartman boşluğunu kapladığını söyledi. Dumanların evi kaplaması için İtfahiye tarafından dairesinin camları kırıldığından rahat nefes alabildiklerini söyleyen Karaca “Gece çalışıp gündüz evde uyuyan oğlum Tarık Karaca’yı uyandırıp evden çıkmaya çalıştım. Dumanlar ve karanlıktan göz gözü görmediğim halde merdivenlerden büyük bir zorlukla aşağıya indiğini indik. Eğer evde ben olmasaydım oğlum uyuduğu için dumandan zehirlenerek ölme ihtimali büyüktü. Yangını ucuz atlattığımız için sevinçliyiz.” dedi.

Olay yerine gelen itfaiye apartman sakinlerini tahliye ettikten sonra, yangını etkisiz hale getirdi ve çevreyi kontrol altına aldı. Köln polisi de olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Küçük bir ihmalin neticesinde çıkacak olan büyük bir facianın önlenmesi ve olayda can kaybı olması çevre sakinlerini sevindirdi.