Azerbaycan’da reçel festivalinden renkli görüntüler

Azerbaycan'ın Gebele şehrinde gerçekleştirilen reçel festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Azerbaycan’ın Gebele şehrinde gerçekleştirilen reçel festivali renkli görüntülere sahne oldu. Adını sık sık uluslararası toplantılara ev sahipliği ile duyuran Gebele bu yıl birincisi düzenlenen Reçel Festivali ile gündeme geldi. Festival Vali Sabuhi Abdullayev’in temsili kurdeleyi kesmesi ile başladı. Ülkenin 12 farklı şehrinden bir birinden lezzetli reçellerin sergilendiği festivale, ülkedeki diplomatik temsilcilik çalışanları başta olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı turist katıldı.

Reçellerin sergilenmesi amacıyla kurulan stantlarda ziyaretçiler, ceviz, nar, vişne, karpuz, kızılcık, çilek, ahududu, böğürtlen, şeftali, üzüm ve gül reçelleri gibi bir çok ürünün tadına bakma fırsatı buldular.

Festivalde reçellerle beraber Azerbaycan mutfağından çeşitli tatlılar ve yemekler de hem sergilendi hem de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Ayrıca çeşitli amatör halk dansı gruplarının sergiledikleri performans izleyicilerden alkış aldı.

Basına açıklamalarda bulunan Azerbaycan Milli Mutfak Kültürü Derneği Başkanı Tahir Emiraslanov, festivale iki yıldan beri hazırlandıklarını, sergilerde 12 şehirden 12 farklı reçelin bulunduğunu bildirdi. Emiraslanov, festivalin ilk yılı olmasına rağmen çok büyük ilgi gördüğünü, gelecek yıl uluslararası bir boyut kazandırmak amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Hindistan’ın Bakü Büyükelçisi Vinat Komar da mikrofonlara festivalde bir çok reçelin tadına bakma fırsatı bulduğu ve en çokta ceviz reçelini beğendiğini söyledi.Yapılan halk oyunu gösterilerini de beğendiğini ifade eden Komar, ”Umarım bu tür festivaller sürekli olur ve bizde iştirak ederiz.” dedi.

Festivale Şeki’den katıldığını ifade eden Şefa Abdullayeva da yaptığı açıklamada sadece yörelerinde yapılan beyaz kızılcık reçeli yaptığını ve tadına bakan herkesin çok beğendiğini söyledi.

Azerbaycan kültüründe reçel önemli bir yer tutuyor. Çünkü Azeriler çaylarına şeker katarak içmek yerine reçelle birlikte yudumlamayı tercih ediyorlar.