Azerbaycan’daki Türk okullarının 20’ci yıl coşkusu

Azerbaycan'daki Türk okulları, 20'ci yıldönümünü başkent Bakü'deki Gülistan Sarayı'nda düzenlenen törenle kutladı.

Azerbaycan’daki Türk okulları, 20’ci yıldönümünü başkent Bakü’deki Gülistan Sarayı’nda düzenlenen törenle kutladı. Bu çerçevede ”Çağdaş Azerbaycan ve Çağ Öğretim Okulları” konulu konferans düzenlendi. Konferansa, aralarında Azerbaycan milli eğitim bakanı, ulaştırma bakanı, sosyal güvenlik bakanı, milletvekilleri, üniversite rektörlerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Konferansta Türk okullarını bünyesinde barındıran Çağ Öğretim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Özeren katılımcılara hitap etti. Enver Özeren okulların faaliyete başladığı ilk günden itibaren gayesinin değişmediğini hatırlatarak ”Çağ Öğretime bağlı okulların amacı, beyni pozitif ilimlerle, kalbi milli ve beşeri değerlerle zengin yeni nesiler yetiştirmektir ”dedi. Özeren konuşmasının sonunda Türk okullarının 20 yıllık faaliyetini anlatan ve programla aynı adı taşıyan kitabı Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Mısır Merdanov’a takdim etti.

Bakan Mısır Merdanov da konuşmasında programa üst düzey katılımın olduğunu vurgulayarak bunun Türk okullarına verilen değerin göstergesi olduğunu söyledi. Merdanov, okulların başarısındaki en büyük etkenin çalışan bütün eğitim kadrolarının kalitesi olduğunu ifade etti. Merdanov, ”Bu şirketin bütün personeli doğru dürüst ve adaletli olarak seçilmiş insanlardır. Bunlar, Azerbaycan’da milli eğitimin gelişmesi için canlarını dahi feda etmeye hazır olan insanlardır ”dedi. Merdanov Türk okullarını Azerbaycan Milli Eğitimi için önemli bir örnek olarak gördüklerini söyledi. Mısır Merdanov, okulların uluslar arası bilim olimpiyatlarında çeşitli dalda 500’den fazla madalya kazandığını, bunun da ülke tanıtımı adına çok önemli olduğunu vurguladı. Merdanov konuşmasının sonunda okullarda başarı sağlamış öğretmenler ve daha önce Azerbaycan’da görev yapmış eğitimcilere çeşitli devlet madalyaları verdi.
Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)Başkan Vekili Mehmet Sağlam, burada gördüğü manzaradan gururlandığını belirtti. Milli eğitim bakanının övgü dolu sözlerine atıfta bulunarak ”Bu işe verilebilecek en büyük mükâfat budur. Azerbaycan’a hizmet etmek, Türkiye’ye hizmet etmektir ”dedi.

NOBEL ÖDÜLÜ ALACAK İNSANLAR BU OKULLARDAN ÇIKACAK
Azerbaycan’ın en büyük üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi’nin Rektörü Abel Muharremov ise gelecekte Nobel alacak insanların bu okulların mezunları arasında olacağından emin olduğunu söyledi.

Programa katılan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Şerif Ali Tekalan da konuşmasında Türk okullarında mezun olan öğrencilerin birer çiçek olduğunu bildirdi. ”Bir çiçekle bahar gelmez”atasözünü hatırlatan Tekalan, ”Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar. Şahsen bu baharın burada geldiğini görmekten son derece mutlu oldum”dedi.
Azerbaycan’daki okulların açılmasında önemli katkıları olan Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun konuşması sırasında duygulu anlar yaşadı. Okulların açılması için geldiği 1991 yılını günümüzle kıyaslayarak gözyaşlarını tutamayan Tosun’u ziyaretçiler tarafından uzun süre alkışladı. Tosun ticari anlamda yapılan yatırımların kısa sürede dönüşünün sağlanmasına rağmen, okullarda insana yapılan yatırımın senelerce sürdüğünü söyledi. Tosun, okullarda yetişmiş ve salonda bulunan öğrencilerin her birinin önemli görevlerde çalıştığını belirterek ülkenin geleceği adına bu yatırımların devamının önemini vurguladı.

Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) konuşan milletvekili Ceyhun Osmanlı, her şirketin kalitesini o şirketin pertföyünün belirlediğini Çağ Öğretinim pertföyünün ise insan olduğunu bildirdi.
Azerbaycan’ın en büyük holdinglerinden biri olan Azersun Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbari Güzel’de Cihan’a yaptığı açıklamada okulların çok güzel eğitim vererek kaliteli insan yetiştirdiğini söyledi. Güzel mezun olan gençlerin ilmi ve teknik alt yapılarının olmasının yanı sıra manevi ve insani yönlerinin de gelişmiş olarak yetiştiklerini bildirdi. Güzel okullardan mezun olanların kendi fabrikaları ve ülkedeki birçok iş yerinde lider konumda çalıştıklarını bildirdi. Güzel, bir yatırımcı olarak eğitim yatırımları kadar dünyada daha faydalı bir yatırımın olduğuna inanmadığını söyledi.

Türk okullarının 20’ci yıldönümü kutlamalarının sonunda yıldönümü adına bestelenen şarkı öğrenciler tarafından seslendirildi.
Azerbaycan’da 1992 yılından itibaren faaliyette olan Çağ Öğretim şirketi, 12 lise, 13 üniversiteye hazırlık kursu ve bölgenin en prestijli üniversitesi olan Kafkas Üniversitesi’ni bünyesinde barındırıyor.