Azerbaycan Haydar Aliyev’i andı

Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in vefatının dördüncü yılında Bakü başta olmak üzere Azerbaycan'ın çeşitli kentlerinde anma etkinlikleri düzenlendi.

Bakü’de kabrinin bulunduğu Fahri Hıyaban’da düzenlenen tören, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kabri ziyaret ederek, çelenk koymasıyla başladı.

Devlet televizyonu AzTV’de canlı yayınlanan törende daha sonra bakanlar, üst düzey yöneticiler ve Bakü’deki yabancı misyon temsilcileri kabri ziyaret etti.

Tören sırasında Fahri Hıyaban çevresindeki cadde ve sokaklar araç ve yaya trafiğine kapatıldı, geniş güvenlik önlemleri alındı.

Resmi heyetlerin ziyaretinden sonra halk da kalabalık gruplar halinde Fahri Hıyaban’a gelerek, Haydar Aliyev’in kabrine çiçek bıraktı, dua okudu. Diğer kentlerde de benzer etkinlikler yapıldı, seminer ve konferanslar düzenlendi.

Türkiye’den anma mesajları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in ülkesine büyük yararlar sağladığını belirterek, “Ancak onun en büyük eseri çağdaş Azerbaycan’dır” dedi.

Gül, Azerbaycan devlet televizyonu AzTV’ye yaptığı açıklamada, Haydar Aliyev’in rahmetle anmak gerektiğini vurgulayarak, “O sadece Azerbaycan’ın değil, bütün Türk milletinin, dünyadaki Türk devletlerinin, herkesin çok takdir ettiği, saydığı ve daima yakın olduğu bir insandı. Ona Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Haydar Aliyev’in deneyimli bir devlet adamı olduğunu, Sovyetler Birliği döneminde yönetimde en yüksek düzeye yükselen tek Türk olduğunu kaydeden Gül, “Onu diğerlerinden ayıran en büyük özellik bu oldu. Çağdaş Azerbaycan’ın yeniden kurulmasının temelini attı. Bu bakımdan o daima yaşayacaktır” dedi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan da, Haydar Aliyev’in ölüm yıldönümü nedeniyle AzTV’de yayınlanan açıklamasında, “Dahi şahsiyet Haydar Aliyev’in saygıyla anılması, onun gönüllerde kendine yer bulduğunu gösterdiğini” söyledi.

“Türk dünyasının büyük oğluna Allah’tan rahmet dilediğini” belirten Erdoğan, “O, çok güç dönemlerden geçti ve önemli bir bağımsızlık mücadelesi verdi” dedi.

9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Haydar Aliyev’in karşılaştığı tüm güçlükleri aşan büyük bir devlet adamı olduğunu ifade ederek, “Azerbaycan’ın 1992 sonu, 1993 başlarında karışıklık içinde olduğunu ve Haydar Aliyev’in lider olarak ortaya çıkmasının zaruret haline geldiğini” söyledi.

“Zamanı gelmiş fikrin ve zamanı gelmiş insanların önünün kesilemeyeceğini” vurgulayan Demirel, Aliyev’in sadece Azerbaycan halkının değil, bütün Türk dünyasının kalbinde yaşadığını kaydetti.