Azerbaycan Meclis Başkanı TBMM’de

Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, 10 Şubat'ta Fransa'da Yukarı Karabağ konusunda yapılacak görüşmelerden çok olumlu sonuçlar beklediklerini söyledi.

Arınç ve Asadov’un görüşmesinin ardından, heyetlerarası görüşmelere geçildi. Heyetlerarası görüşmelerden sonra her iki meclis başkanı ortak bir açıklama yaptı. TBMM Başkanı Arınç, konuk Meclis Başkanı’nın ilk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapmış olmasından büyük onur duyduklarını söyledi. Arınç, özellikle Türk ve Azeri halkları gibi iki kardeş halkın yakınlaşmalarında parlamentolara önemli görevler düştüğünü belirtti. Görüşmede, Azerbaycan’ın demokratikleşme yolunda gösterdiği ilerlemeden duyulan memnuniyeti dile getirdiğini anlatan Arınç, “Uluslararası standartların tam anlamıyla yerleştirilebilmesi için çabaların yoğunlaştırılarak, kesintisiz sürdürülmesinin önemi üzerinde mutabık olduğumuz gözlemlenmiştir” diye konuştu.

Arınç, ziyaret ve görüşmelerde, iki ülkeyi de yakından ilgilendiren bölgesel konular kapsamında, Yukarı Karabağ ihtilafının barışçı yollardan çözümü için ortak atılabilecek adımlar ile çözüm sürecindeki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Yukarı Karabağ sorununun, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak, barışçı yollardan çözümlenmesini arzuladıklarını belirten Arınç, bu yöndeki çabaları desteklediklerini ve Güney Kafkasya’da kalıcı barışın tesisi ve korunması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını yapılan görüşmelerde bir kez daha vurguladıklarını ifade etti.

Hükümetin Kıbrıs konusunda ortaya koyduğu yeni eylem planına verdikleri destek ve Kıbrıs Türkü’nün yanlızlıktan kurtarılması için attıkları adımlardan dolayı Azeri yetkililere teşekkür eden Arınç, büyük potansiyeli olan ikili ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi için yapılabilecekler üzerinde de görüş alış verişinde bulunduklarını ifade etti.

Arınç konuşmasının son bölümünde, iki ülke parlamentosu arasında eğitim projesi başlatma kararı aldıklarını belirterek “Meclisimizin yasama bölümü bürokratları tarafından kurulan Yasama Derneği, Azarbaycan Parlamentosu bürokratlarına yasama faaliyetleri konusunda eğitim vereceklerdir. Bu projenin iki parlamento arasındaki dostluk ve işbirliğini arttıracağını

umuyoruz” dedi.

Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Atatürk’ün “Azerbaycan’ın elemi bizim elemimizdir, sevinci bizim sevincimizdir” şeklindeki sözünü hatırlatarak, Türkiye ve Azerbaycan’ın ‘iki devlet, tek millet’ olduklarını söyledi. TBMM’nin yasama çalışmalarında edindiği tecrübeden yararlanmak istediklerini, bu nedenle kalabalık bir milletvekili topluluğu ile Türkiye’ye geldiklerini ifade eden Asadov, iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin arttırılması konusunda parlamentoların nasıl bir rol oynayabilleceği üzerinde durduklarını kaydetti.

Bir gazetecinin, 10 Şubat’ta Faransa’da Ermeni ve Azeri yetkililerin Yukarı Karabağ konusunda yapacakları görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkabileceğnii sorması üzerine Oktay Asadov, “Biz bu görüşmelerden çok müsbet neticeler bekliyoruz. Çünkü bu konu çok uzadı. Avrupa kurumlarında Ermenistan’ın işgalci olduğu kabul ediliyor. Bu konuda alınan BM kararları da var. Bu meselenin halli konusunda bu görüşmeden umutluyuz” diye konuştu.

Ortak açıklamanın ardından Arınç ve Asadov, koordiplomatik locasından çalışmalarını sürdüren TBMM Genel Kurulu’nu selamladı.