Azerbaycan Rus tv’lerin yayınını kesiyor

Azerbaycanlı yetkililer, Rusya'dan yayın yapan 2 Rus devlet televizyon kanalının Azerbaycan topraklarında 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren yayın yapmasının engelleneceğini açıkladı.

Bugün Azeri yetkililer tarafından yapılan açıklama ile, bu kanalların 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren Azerbaycan topraklarında yayın yapmalarının engelleneceği bildirildi. Uzmanlar, kararın arkasında Rusya’nın Azerbaycan’a sattığı doğalgaz fiyatlarıyla ilgili değişiklik dayatmasının olduğu konusunda görüş belirtiyor.

Eski Sovyetler Birliği’nin Güney Kafkaslar Radyo Televizyon Kurumu Başkanı Nushiravan Maharramlı, konuyla ilgili olarak Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, “Devlet çıkarları doğrultusunda böyle bir karar aldık. Bu karar politik nedenlerle alınmadı. Dünyanın her yerinde yabancı kanallar yayın yaptıkları ülkelere kablo veya uydu ile ulaşır. 1995 yılındaki politik ve ekonomik durum bugünkünden farklıydı. O günlerde Azeri ulusal televizyon kanalları yeterli gelişmeye sahip değildi” dedi.

Öte yandan, Rus Diplomasi Sözcüsü Mikhail Kamynin, Azeri tarafının kararının ardından yayınladığı bildiride, “Geleneksel ortaklığımızın olduğu Azerbaycan ile bu sorunların çözüleceğini ve Azeri izleyicilerin Rusya programlarını izlemeye devam edeceğini umut ediyorum” ifadelerini kullandı. Azeri siyaset uzmanlarından Eldar Namazov ise, “Rusya’nın Azerbaycan’a sattığı doğalgaz fiyatlarına zam kararı açıklamasının ardından, Bakü yönetimi de uluslararası kurallar ile bir dayatmaya gitme kararı almıştır” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet işletmelerinden Gazprom, Azerbaycan’a sattıkları gaz fiyatlarını 2 katına çıkardıklarını açıklamıştı.