Azerbaycan’da seçimin galibi 64 sandalye ile iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi(YAP) oldu

BAKÜ - Azerbaycan'da parlamento seçimlerinin sayim islemi sona erdi.

Milli Meclis’e giren diger vekillerin 41’i bagimsiz olurken seçimi kazanan 3 kisinin de partisiz ve bagimsiz olduguna dair bilgilere ulasilamiyor.

Seçim sonuçlarina iliskin basin toplantisi düzenleyen Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Baskani Penahov ise küçük pürüzlerin oldugunu ancak seçimlerin demokratik ve seffaf ortamda gerçeklestigini söyledi. Penahov, yaklasik 10 seçim dairesindeki sonuçlarin degisebilecegini veya iptal edilerek yesniden seçim yapilabilecegini kaydetti. Öte yandan resmi olmayan seçim sonuçlarina göre

6 Kasimda yapilan parlamento seçimlerine dair istatistik rakamlari açiklayan MSK Baskani Penahov, seçmenlerin yüzde 46,8’nin oy kullandigini söyledi.

Simdiye kadar Merkez Seçim Komisyonu’na seçim sonuçlarina iliskin 115 sikayet ve ihbar basvurusu yapildigini belirten Penahov, “Seçim kurallarina iliskin ihbarlari ve sikayetleri arastirmaya basladik. Bütün bunlarin sonucunda 10 fakli seçim dairesindeki sonuçlar degismeye yada iptale ugrayarak tekrarlanabilir” seklinde konustu.

Penahov, sikayetlerin esasen yerel yöneticilerin seçim islemlerine müdahelesi ve kazanamayan adaylarin seçim sonuçlarini kabullenmemesinden olustugunu bildirdi.

Penahov, ayni zamanda AGIT, AKPM ve diger uluslararasi kurumlarin seçim sonuçlarina iliskin elestirel açiklamalarina sitem etti. Yabanci birden fazla sirketin seçim sonrasi sayim yani “exit poll” yaptigini hatirlatan Azerbaycan Merkez Seçim Komisyonu Baskani Mezahir Penahov, “En fazla seçim dairesinde “exit poll” uygulayan ‘PA Consalting Group”un yayinladigi sonuçlar bizim açikladigimiz sonuçlarla yüzde 85 tutuyor. Peki nasil oluyor da seçimler uluslararasi hiçbir seçim kurallarina ve demokrasiye uymuyor” dedi.