Azerbaycanlilar seçime yüzde 468 oraninda katildi

BAKÜ - Iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi Genel Sekreteri Ali Ahmedov, seçimlerin demokratik ortamda gerçeklestigini söyledi.

Ahmedov, seçimlerin çok sayida yabanci gözlemci tarafindan da izlendigini ve bütün adaylarin vekillerine gözlemcilik için izin verildigini söyledi.

Muhalefet tarafinin seçimleri agir sekilde elestirdigini de belirten Ahmedov, “Gözüken o ki, muhalefet seçimleri önceden kaybettigini kabul ederek, resmi sonuçlara itiraz ediyor” seklinden konustu.

Sandiklar açildiktan sonra sayima devam edildigini ve partisinin önde gitmesi hatirlatilmasi üzerine de Ahmedov, “Bununla ilgili Merkez Seçim Komisyonu açiklama yapmadan her hangi bir açiklama yapamayiz. Ancak seçimlerden galip ayrilmayi umuyoruz” seklinde konustu.

Bu arada Azerbaycan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Baskani Mezahir, seçimlere katiim oraninin yüzde 46,8 oldugunu açikladi. Kirsal alanlardaki seçmenlerin katilim oraninin sehir merkezlerine göre daha yüksek oldugunu belirten Penahov, bazi ilçe ve kasabalarda bu rakamin yüzde 65’e ulastigi bildirdi. Seçimler ve sayimlar sirasinda gözlenebilecek yasa ihlallerine de deginen MSK Baskani, bunlarin belgelendirilmesi gerektigini, bundan sonra ise yasal islemlerin uygulanacigini söyledi.