Azınlık Raporu Davası 10 Nisan’a ertelendi

Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu ile ilgili dava, 10 Nisan'a ertelendi.

Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu’ ile ilgili davada yargılanan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, hakkındaki iddianamenin gerçeği yansıtmadığını, hazırladıkları raporun halkı tahrik etmediğini ileri sürdü. Kaboğlu, “Biz sadece eleştirdik ve öneri getirdik” dedi. Prof. Dr. Baskın Oran ise haklarında açılan davanın nedenini anlayamadıklarını aktararak, görevlerini yerine getirdikleri için cezalandırılmak istendiklerini söyledi.

Duruşmada savunmasını veren İbrahim Kaboğlu; savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin büyük kısmının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Kaboğlu, “Rapor mu yırttık, silah mı çektik? Biz sadece eleştirdik ve öneri getirdik. Bu çok hüzün verici. Meslek yaşamım boyunca yargı bağımsızlığını, ifade özgürlüğünü savunduğum için yargı önündeyim” diye konuştu. Kaboğlu, raporun hakaret ve şiddet içermediğini, raporla halkı tahrik etmediklerini savundu. Kuruldan istifasını ve daha sonra kurulun fesh edilmesi sürecini anlatan Kaboğlu, ”Eğer, hükümeti sadece övseydik gözde bir kurul olacaktık. Yasaları alkışlasaydık yasama üyelerinin hışmına uğramayacaktık. Yargı kararlarını eleştirmeyip övseydik bugün karşınızda olmayacaktık.” dedi.

Prof. Dr. Kaboğlu’nun savunmasının ardından, eski İnsan Hakları Danışma Kurulu Alt Komisyon Başkanı Prof. Dr. Baskın Oran savunmasını verdi. Hakkında açılan davanın nedenini anlayamadığını dile getiren Oran, görevlerini yaptıkları için cezalandırılmak istendiklerini söyledi. Oran, savcılığın haklarındaki iddianemeyi idolojik olarak düzenlediğini savundu.

Öte yandan, mahkemede Kaboğlu ve Oran’ın avukatları tanık dinlemenin davayı uzatacağını ileri sürerek, tanık dinlenmesinin reddini istedi. Mahkeme Yargıcı Avni Mis ise, tanıkların dinlenmesine karar verdi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından duruşma 10 Nisan 2006 tarihine ertelendi.