Azınlık Raporu davası başladı

Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda görevliyken 'Azınlık Raporu' hazırlayan Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (BİHDK) eski Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Prof Dr. Baskın Oran hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Haklarında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ ve ‘devletin yargı organlarını alenen aşağılamak’ iddiasıyla 1 yıl 6’şar aydan 5 yıla kadar hapis cezası istenen Kaboğlu ve Oran’ın hazırladığı azınlık raporu, büyük tepki görmüş ve yırtılarak sabote edilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Naci Türkaslan tarafından hazırlanan iddianamede, Kabaoğlu ve Oran, ‘vatan hainliği’ anlamına gelen önermelerde bulunmakla suçlanıyor.

Öte yandan; duruşmaya katılmak için adliyeye gelen Toplumsal Düşünce Derneği Başkanı Fethi Bolayır ve Çeşitli Sivil Toplum Örgütü Başkanı Mahir Akar içeri girememekten şikayet etti. Salonda her yerin işgal edildiğini söyleyen Bolayır, “Salona girilecek bir durum yok. Türkiye’nin bu şekilde hırpalanmasına izin verilecekse yazıktır. Kendimizi savunamayacak duruma düşersek sonu kötü olur. Bu ülkeyi dil, din ve ırk ayrımına sokmaya gerek yoktur. Türk yargısı baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. Türk yargıçlarının bu baskıya boyun eymeyeceğini düşünüyorum. Bu rapor başı boş kalmıştır. Başbakanlık tarafından kabul edilmemektedir.” dedi.

Mahir Akar ise; “Bu davanın sonucundan endişe ediyoruz. Dava sahipsiz kalmıştır. Gerekli başvuruları yüksek mahkemeye yapacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye Kamu- Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da içeri alınmadığını iddia etti. Akyıldız, “Savcılık tarafından açılan davaya geldik. Bizi içeri almadılar. Biz de burayı terk ediyoruz. Vatan ve millet noktasında hiç kimse Türk milletini zarara uğratacak iç ve dış oluşumlara giremez. Buna izin vermeyeceğiz, herkes haddini bilecek.” dedi.