Aziz Yıldırım yabancı rekorunu kırdı

Başkan Aziz Yıldırım 39 yılda transfer edilen yabancılardan fazla oyuncuyu 9 senede kadroya katarak yeni bir rekora imza attı.

Sarı – lacivertliler’in Profesyonel Lig’in başlangıcından bugüne kadar geçen zamanda yaptığı lejyoner transferleri mercek altına alındığında 1959’dan 2007’ye kadar F.Bahçe’ye 71 yabancı futbolcunun gelip gittiği ortaya çıktı. Bunların içinden Okechukwu Uche, Mehmet Aurelio, Elvir Boliç, Dusan Pesiç ve İlie Datcu en fazla ‘Sarı-Lacivert’ formayı giyen isimler oldu. Asıl dikkat çeken nokta ise Başkan Aziz Yıldırım’ın 39 yılda transfer edilen yabancılardan fazla oyuncuyu 9 senede kadroya katmış olması.

Yıldırım, tek başına kulüp tarihi boyunca alınan lejyoner futbolculardan fazlasını Fenerbahçe’ye kazandırdı. Bu bonkörlük, Sarı-Lacivertliler’e sadece üç şampiyonluk getirirken; öteki dönemde 13 kez aynı başarı tekrarlandı. Bu; ‘şampiyonluğun yabancı oyunculardan geçmediğini’ gösteren ironik bir durum olarak dillendirilebilir.

Geçmişe oranla yabancı sınırlamasındaki artış gösteriyor ki; Fenerbahçe’ye 9 yıllık zaman dilimi fazlaca yaramamış. 1959’dan 1997’ye 13 başkan değiştiren Sarı-Lacivertliler’e toplam “35 yabancı futbolcu” transfer edilmiş. Yıldırım’ın 1998’de göreve başlamasından bugüne geçen 9 yıllık sürede toplam “36 yabancı oyuncu” alınmış.

Bir başka deyişle Yıldırım, ’13 başkan’dan fazla yabancı oyuncu ile sözleşme imzalamış. Bunların arasında Ariel Ortega, Nicolas Anelka, Pierre van Hooijdonk, Alex de Souza, Stephen Appiah gibi önemli ve ses getiren transferlerin yanında Sergio Nerves, Süleyman Oulare, Vicente Simao, Vladimir Beschastnykh gibi isabetsiz tercihler de mevcuttu. Genel itibarla Yıldırım, çoğunlukla pahalı ve yıldız isimleri tercih ettiyse de saha içinde başarılı sonuçlar uzun süre alınamadı.

– HİÇ YABANCI ALMAYAN 5 BAŞKAN VAR –

1958-1960’ta Agah Erozan, 1960’ta Medeni Berk, 1960-1961’de Hasan Kamil Sporel, 1960-1961 ve 1980-1981’de Razi Trak, 1974-1975’te Emin Cankurtaran, 1994’te Hasan Özaydın; Fenerbahçe’nin yabancı futbolcu istemeyen başkanları olarak tarihteki yerini aldı. 18 sezonda yabancı transferi yapmayan Fenerbahçe’de daha çok Yugoslavlar tutulmuş.

– AZİZ YILDIRIM’IN YABANCI TRANSFERLERİ –

Toplam 73 yabancı yıldız içinde en fazla Yugoslavlar, Sarı – lacivertliler için mücadele verirken; onları Brezilyalılar ve Romenler takip ediyor. İşte Aziz Yıldırım’ın transfer ettiği yabancılar;

John Mosheou

Elvir Baliç

Sergio Nerves

Viorel Moldovan

Manuel Dimas

Murat Yakın

Samuel Johnson

Süleyman Oulare

Yaw Preko

Haim Revivo

Kenneth Andersson

Milan Rapaiç

Nicola Lazetiç

Zoran Mirkoviç

Mirko Mirkoviç

Vicente Simao

Ariel Ortega

Stecanelo Washington

Miroslav Steviç

Vladimir Beschastnykh

Sergi Rebrov

Fabio Luciano

Marco Aurelio

Pierre van Hooijdonk

Robert Enke

Stejipan Tomas

İvailo Petkov

Marcio Nobre

Fabiano L. Rodriguez

Alex de Souza

Nicolas Anelka

Stephen Appiah

Mateja Kezman

Diego Lugano

Edu Dracena

Deivid de Souza

– DİĞER BAŞKANLARIN YABANCI TRANSFERLERİ –

İsmet Uluğ (Başkan)

Asım Ferhatoviç

Faruk Ilgaz (Başkan)

Lazar Memiç

Vasille Radoviç

İon Nunweiller

İlie Datcu

Mircea Sasu

Stevano Ostojiç

Radomir Antiç

Radmilo İvançeviç

İbrahim Begoviç

Suat Karaliç

Ali Şen (Başkan)

Fahruddin Zeyneloviç

Srebrenko Repçiç

Okechukwu Uche

Frank Pingel

Daniel Atkinson

Elvir Boliç

Jes Högh

Emil Kostadinov

Jay Jay Okocha

Mustafa Doğan

Sabin İlie

Fikret Arıcan (Başkan)

Dusan Pesiç

Zvan Lukovcan

Tahsin Kaya (Başkan)

Herald Schumacher

Metin Aşık (Başkan)

Henrik Nielsen

İvan Vishnevski

Fadıl Vokri

Czessiaw Jakolcewicz

Piotr Soczynski

Candido Gerson

Miroslaw Tanjga

Stonimir Stoilov

Dzoni Novak

Güven Sazak (Başkan)

Demir Hotiç

Andreas Wagenhaus

Brian Nielsen