Aziz Yıldırım’ın arsasına talip var!

Hadımköy Belediye Başkanı Ali Osman Çolak, yapımı devam eden yolla ilgili sorunlar yaşandığını dile getirerek, Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım'dan destek istedi.

‘2005 Yılı Son Dönem Toplantısı’ başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda 2005 yılı bütçe programı doğrultusunda gerçekleştirilen yatırımlar, devam etmekte olan yatırımlar ile gerçekleştirilemeyen yatırımlar hakkında bilgi verildi.

Cağaloğlu’ndaki İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’ndaki toplantıya, ilçe kaymakam ve belediye başkanları ile bazı kamu kuruluşlarının bölge müdürleri ve temsilcileri katıldı. Toplantının açılışını yapan İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, kurul üyelerine 2005 yılında il genelinde yapılan yatırımlarla 2006 yılında yapılması hedeflenen yatırımlar hakkında kısa bir bilgi verdi. Seyman’ın verdiği kısa bilginin ardından 2005 yılında yapılan yatırımlar, sinevizyon eşliğinde kurul üyelerine okundu.

Verilen bilgilere göre, 2005’te il genelindeki 325 ana proje kapsamında, alt projeler ve döner sermaye payları ile mahalli idareler yatırımları dahil olmak üzere bin 844 adet proje uygulamaya konuldu. Toplam 20 milyar 705 milyon YTL tutan bin 884 proje için, 4 milyar 382 milyon YTL ödenek ayrıldı. Ayrılan bu ödeneğin yarısı harcanırken bin 884 projeden sadece 882’si bitirilebildi. 674 projenin yapımına devam edilirken, 98 proje ihale safhasında bulunuyor.

2005’te İstanbul’da uygulanan projelerin sektörel dağılımında ise ilk sırayı ulaşım aldı. Ulaşım sektörüne yüzde 32.7’lik bir kaynak ayrılırken, bunu yüzde 24.5 ile eğitim, yüzde 19.4 ile kamu hizmetleri, yüzde 7.7 ile sağlık, yüzde 3.4 ile de enerji sektörü takip etti. İstanbul’da 2006 yılı yatırım programına göre de 224 ana proje kapsamında 1 milyar 869 milyon YTL’lik kaynak ayrıldı. Mahalli idareler ile döner sermayeli kuruluşların yapacakları yatırımların kapsam dışı tutulduğu bu miktarın yüzde 65’lik kısmı ulaşım sektörüne, yüzde 10’u sağlık sektörüne, yüzde 4’ü eğitim sektörüne, yüzde 16’sı da diğer kamu hizmetlerine ayrıldı.

Toplantıda TEM Otoyolu Hadımköy duble yoluna ilişkin yaşanan sorunlar da dile getirildi. Duble yolun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını belirten Vali Yardımcısı Seyman, burada ilgili kuruluşların yetkililerinden yaşanan sorunlar hakkında bilgi aldı.

Bunun üzerine kısa bir açıklama yapan Hadımköy Belediye Başkanı Ali Osman Çolak, 30 metre genişliğindeki duble yolun yapımıyla ilgili çevredeki sanayi kuruluşları ve vatandaşların gerekli terkleri yaptığını söyledi. 2 bin 300 metrelik yolda sorunla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Çolak, sorunun çözülmesi için Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın desteğinin gerektiğini söyledi.

Çolak ”Aziz Bey’in orada 30-40 dönümlük bir arazisi var. Biz ondan 1, 1.5 dönümlük bir kısmını istiyoruz. O bölgede arazilerin metrekaresi 30 dolar civarında satılıyor. Her tarladan ve her araziden bir parça yer aldığınızı varsayarsanız, milyon dolarlarla ifade edilebilecek bir istimlak bedeli ortaya çıkıyor. Bu yol projesinin maliyeti zaten 2-3 milyon YTL. Bu para 13 milyon YTL bütçesi olan bir belde belediyesi için büyük bir rakam olur.” şeklinde konuştu.

Diğer yatırım sektörlerinde sorunların da tartışıldığı toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.