‘BA’ diyen Keskin Altın Portakal Şiir Ödülü’nü aldı

Altın Portakal Şiir Ödülü'nün bu yılki sahibi Birhan Keskin, plaketini düzenlenen törenle aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından 10.’su verilen Altın Portakal Şiir Ödülü’nün sahibi belli oldu. Birhan Keskin, ‘doğayı ve insan doğasını bütün açmazları, sorunları, çatışmalarıyla, tıpkı ‘insan halleri’ni, yeryüzünün halleri’yle birleştirmede gösterdiği gözalıcı başarı gibi, ürpertici bir şiir diline dönüştürmenin yetkin bir örneğini oluşturduğu’ için geçtiğimiz yıl yayınladığı altıncı kitabı ‘BA’ ile ödüle layık görüldü.

Gülten Akın’dan sonra Altın Portakal Şiir Ödülünü alan ikinci kadın şair olan Birhan Keskin’e ödülü Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle, ‘Dünya Şiir Günü’nde verildi. Plaketini 2005 Altın Portakal Şiir Ödülü sahibi Yücel Kayıran’ın elinden alan Birhan Keskin, romana karşı ilginin artarken şiirin ikinci planda kaldığı bir dönemde aldığı ödülün kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Birhan Keskin, Altın Portakal Şiir Ödülü’nün kendisi için ayrı bir yeri olduğunu aktardı. Birhan Keskin, “Geçmişte ödül alan kişilere baktığımda hepsinin benim değer verdiğim, nitelikli insanlar olduğunu görüyorum. Dolayısıyla böyle bir ödülün bana layık görülmesi son derece gurur verici.” diye konuşuyor. Türkiye’de şiirin hak ettiği yerde olmadığının üzerinde önemle duran Şair, son yıllarda romana doğru bir yönelmenin yaşandığına dikkat çekiyor. Keskin, “Gerçek şairler için kitaplarının satması veya satmamasının pek önemi olmaz. Benim için de bu hiç önemli değil. Son dönemde de romana bir yönelme var ve herkes roman yazma, okuma derdinde. Roman da okunsun ancak bizim en derin kaynağımız şiirdir. Romanın 150 yıllık bir tarihi vardır ancak şiir bir deryadır. Bunları düşündüğümde şu anda romana olan ilgilin 3-5 yıl sonra durulacağını söyleyebilirim.” açıklamasında bulunuyor. Türkiye’de herkesin şiir yazdığını ancak okuyan çok az insanın olduğunu anlatan Keskin, sorunların temelinde de bu anlayışın yattığını aktardı. Keskin, “Ülkemizde eline kalemi alan şiir yazıyor. Böyle olmaması lazım. Öncelikle şu kabul edilmeli ki, nitelikli şiir yazmak için öncelikle iyi bir okuyucu olmak zorundasınız. Gezmişteki mirası görmezden gelemezsiniz. Sizden öncekiler ne yazmış, nasıl yazmış bunları bilmelisiniz.” diye konuşuyor.

Birhan Keskin’in yeni kitabı “Y’ol” nisanda şiir severlerle buluşacak. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde 43 parçadan oluşan tek bir şiir yer alıyor. Şair, böyle bir çalışmayı ilk kez 7. kitabında deniyor. Kitabın tamamında işlenen ana tema ise ‘adalet’ ve ‘zalimlik’. Birhan Keskin, yeni kitabında bu temalar üzerinde durmasının nedenini günümüzde ‘vicdan’ın kaybolması olarak açıklıyor. Keskin, şunları söylüyor; “Toplumda ve bireyde ‘vicdan’ olgusunun artık yavaş yavaş yok olduğunu görüyorum. Vicdanın yerini şiir alıyor. Önümüzdeki dönemde şiir, vicdanın yaptığı işi yapacak.”

Geceye Milliyet gazetesi yazarlarından Ece Temelkuran da katıldı. Birhan Keskin’in yakın arkadaşı olan Temelkuran, şairi şu cümlelerle anlattı: “O, siz hayaller kurup gökyüzüne doğru çıkarken sizi alıp gerçeğin tam ortasına oturtur. Birhan, sade anlatımıyla derinliği yakalayan ender şairlerden biridir.”