Baba Zula’nın yeni albümü “Kökler”

İlk kez konuk almadan yapılan albüm 29 şarkından oluşuyor. Albümde sevilen eski şarkılarda yer alıyor.

“Kökler”, BaBa Zula’nın altıncı albümü. Topluluk 11. yılını devirirken en başa dönüyor ve bu topraklardan aldıklarının köküne iniyor. Halk müziğimizden ziyadesiyle faydalanmışlardı, bu kez oryantal durumdan uzaklaşmadan işin en başına hatta orta asya’ya dönüyorlar. “Kökler”in en önemli özelliği, topluluğun sahne performansına çok yaklaşmış olması. Hem canlı hem heyecanlı bir albüm “kökler”. Topluluğun her anlamda ruhunu kattığı, bir anda dinleyeni kavrayan ve bırakmayan bir sihir demeti. Oldukça minimal ancak bir o kadar da şaşırtıcı ve karışık. BaBa Zula müziğinin de tanımı bu olsa gerek. Şarkıları tek tek anlatmanın gereği yok. Canlı performanslarda karşımıza çıkan, sevdiğimiz “İskender”, bu albümde yerini bulmuş. Neşet Ertaş katkılı ”Sevsem Öldürürler Sevmesem Öldürürler” ve Pir Sultan Abdal sözlü “Âşıkların Sözü Kalır” iki “başka” şarkı.

Bu kez konuksuz bir albüm yapmış BaBa Zula. “Aşıkların Sözü Kalır”da bizi büyüleyen “eski dost” Brenna’yı konuktan saymamak gerek elbet. İnsanı bir anda kendine getiren “Nokta”, kuş cıvıltıları eşliğinde adını aldığı parkın güzelliğini odamıza kadar getiren “Abbasağa Parkı” ve neşeli “Karayel” dışında bir “Japon Halayı” bile var bu albümde. Hatta oyun havaları ile beraber ve solo şarkılar da…

Sessiz, sakin ama bir o kadar dolu, fırtınalı bir albüm “Kökler”. BaBa Zula deyince akla ilk ne geliyorsa tastamam o, bu albümde yerini almış.

1. Nokta
2. Girdim Oyun Havası
3. İki Bendir
4. Kör Limoncu
5. Türk Haiku’su
6. San 2 Zortlatması
7. Yaşlı Ağaç
8. Sevsem Öldürüler Sevmezsem Öldüm
9. Heybeli Fayton
10. Stavrit Oyun Havası
11. Ağlayan Sabah
12. Abbas Ağa Parkı
13. Noh Taksim
14. Mu Oyun Havası
15. Japon Halayı
16. Yandan Hanımköy
17. Karayel İki
18. Aşıkların Sözü Kalır
19. Bozkır Havası İki
20. Rüya Salıncağı
21. Esen Taksim
22. Karayel
23. Yeraltı Suyu
24. Askıda Emek
25. Bozkır Havası
26. İskender
27. Abbas Ağa Parkı (Dub Mix)
28. İskender (Dub Mix)
29. Kör Limoncu (Dub Mix)