Babacan ‘AB süreci Türkiye’nin süreci basari Türkiye’nin basarisidir’

ANKARA - Basmüzakereci ve Devlet Bakani Ali Babacan, Avrupa Birligi (AB) sürecinin sadece bir siyasi parti yada hükümetin süreci degil, Türkiye'nin süreci oldugunu söyledi.

Babacan, AB’ye katilim süreci çalismalari kapsaminda 35 fasildan ikisi olan “Bilim ve Arastirma ile Egitim ve Kültür” fasillarinin tarama çalismalarinin sona ermesi ile ilgili Hazine Müstesarligi’nda düzenlenen teknik düzeyde bilgilendirme ve degerlendirme toplantisina katildi. Kamu kuruluslarindan ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin yer aldigi toplantida bir konusma yapan Babacan, bu toplantilarin her fasil açilisi öncesinde yapilacagini kaydetti. Amaçlarinin tüm kuruluslari bu sürece dahil etmek oldugunu ifade Babacan, herkesi sürecin içine katarak ‘fiili müzakereler baslamadan Türkiye’nin tek bir müzakere pozisyon belgesi’ olmasini saglayacaklarini vurguladi. Sürecin uzun yillar alacagini ifade eden Babacan, bu sürede elestirilen mutlaka olacagini fakat, eksiklikleri gidererek, hatalari düzelterek bu elestirileride telafi edeceklerini kaydetti.

SPEKÜLASYONLARA KULAK ASMAYACAGIZ

Taramasi tamamlanan fasillar ve taramasi baslayan iki fasil daha olmak üzere AB yetkilileri ile müzakerelerin basladigi 20 Ekim’den bu yana Brüksel’de 6 kez biraraya geldiklerini dile getiren Babacan, Türkiye’nin, bu toplantilarda ortaya konulan performansla ‘katilim sürecine hazirlikli, donanimli ve birikimli’ oldugunu gösterdigini dile getirdi. Toplantilara, fasillarla ilgili kamu ve sivil kuruluslardan 30-40 temsilcinin katildigini vurgulayan Babacan, “Türkiye her seyden önce bu toplantilarda AB heyecanini ortaya koymustur. Bu heyecani asla kaybetmeyecegiz” dedi. Süreç içinde yasanabilecek olumsuzluklarada deginen Babacan, “Zaman zaman motivasyonumuzu etkileyecek, heyecanimizi kirmaya yönelik, uyumu zedelemeye yönelik tavirlar açiklamalar olabilir. Bu girisimler Avrupa tarafindan da gelebilir, içimizden de gelebilir. Bu uzun bir süreç, zorlu bir süreç. Bunlara hazirlikliyiz ve asla kulak asmayacagiz” diye konustu.

ELDE EDILECEK BASARI TÜRKIYE’NIN BASARISI OLACAK

Süreç boyunca ‘müzakerelere genis katilim’ anlayisini sürdüreceklerini belirten Babacan, “Bu süreç, bir siyasi partinin, belli bir grubun, bir hükümetin süreci degil, Türkiye’nin sürecidir. Elde edilecek basari Türkiye’nin basarisi olacaktir. Türkiye, siyasi partileri, kurumlari, bürokrasisi, sivil toplum örgütleri, medyasi ve bütün fertleri ile bu ortak hedefe kilitlenmis durumdadir. Bu heyecan, Türkiye’yi hiç kuskusuz bugün oldugundan çok daha iyi, çok daha kalkinmis ve çok daha müreffeh bir Türkiye’ye götürecektir” diye konustu.