Babacan: AB üyeliğimiz garanti değil

Ali Babacan, Türkiye'nin AB üyeliğinin garanti olmadığını belirterek, "Ama önemli olan bu sürecin içinde olmaktır.'' dedi.

Kıbrıs’ın bir mazeret olduğunu, özellikle siyasi amaçlıysa mazeret uydurmanın çok zor olmadığını söyleyen Babacan, “Kıbrıs sorununun çözümü önümüzdeki 2 yılda garanti değil, belki daha uzun sürecek. Önemli olan bu sorunları çözmedeki kararlılıktır.” diye konuştu.

Babacan, YASED tarafından düzenlenen ”Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye” konulu toplantı sonrasında akşam yemeği sırasında yaptığı konuşmada, özellikle 2006 yılında yaşanan tüm gürültülere ve kaotik ortama rağmen, Türkiye’nin AB üyeliği yolunda ilerlediğini söyledi. 8 başlıkta müzakereler açılmasa bile Türkiye’nin reformlara devam edeceğini vurgulayan Babacan, fiili reform süreciyle resmi müzakere sürecini ayırmaya karar verdiklerini söyledi. Tüm bakanlıklara önceliklerini tespit edip önerilerini iletmelerini istediklerini dile getiren Bakan Babacan, bu konuyla ilgili olarak Nisan ayında çok ayrıntılı bir yol haritası duyuracaklarını aktardı.

2007 yılında AB-Türkiye ilişkilerinin yeni bir aşamaya geldiğine işaret eden Bakan Babacan, ”Bu öyle bir aşama ki biz Türkiye’nin AB için ne zaman hazır olacağını değil, AB’nin Türkiye’nin üyeliğine ne zaman hazır olacağı konusunu tartışıyor olacağız,” dedi. Türkiye’nin müzakere sürecini devam ettirmesinin önemine işaret eden Babacan, sürecin kendisinin bir kazan kazan projesi olduğunu söyledi. Babacan, “Önümüzde tam üyelik hedefi var. Sabırlı, hoşgörülü olacağız. Bu süreç hepimiz için çok büyük bir fırsat penceresi,” dedi.

AB üyelik sürecinin uzun bir süreç olduğunu ifade eden Babacan, ”İyi zamanlar, kötü zamanlar olacak. İlerleme bazen santim santim, bazen kilometre kilometre olacak,” diye konuştu.

Türkiye’nin yerli ve yabancı sermaye için güven duyulan bir ülke haline geldiğine, Türkiye ekonomisinin kaydettiği yola değinen Babacan, ancak her şeyin yüzde yüz toz pembe olmadığını söyledi. Babacan şöyle devam etti: “Örneğin makro ekonomik açıdan cari açık konusu var. Ancak bu sorun abartıldığı gibi değil. Aldığımız önlemlerle bunu finanse etmekte güçlük çekmeyeceğiz. AB üyeliği garanti mi? Hayır, değil. Tarihi belli mi? Hayır, belli değil. Ama önemli olan, bu sürecin içinde olmaktır. Türkiye’nin üyelik sürecinin öngörülebilir olmasıdır. Kıbrıs sorununun çözümü önümüzdeki 2 yılda garanti değil, belki uzun sürecek. Önemli olan bu sorunları çözmedeki kararlılıktır.” AB tarama sürecine başladığı zaman Türkiye’nin yeni üye ülkelerden çok daha kısa bir sürede AB müzakere sürecini tamamlayabileceği görüşünün hakim olduğunu belirten Babacan, Kıbrıs’ın bir mazeret olduğunu savundu. Babacan, “Özellikle siyasi amaçlıysa mazeret uydurmak çok zor değil,” dedi.