Babacan bugün Bakoyanni ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Ali Babacan Yunanistan'da bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüşecek. Babacan'ın gündeminde ikili ilişkiler ve Avrupa Birliği var.

Babacan bugün ayrıca Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas tarafından kabul edilecek.

Atina’daki resmi temaslarının ardından Gümülcine ve Dedeağaç’a da geçecek olan Babacan Batı Trakya Türkleriyle bir araya gelecek.

“Terörle mücadelede Türkiye yeni süreçte”

Babacan, Atina’ya giderken uçakta gazetecilerin terörle mücadelekonusundaki soruları yanıtladı.

babacan, terörle mücadele konusunda Türkiye’nin artık yeni bir sürece girdiğini belirterek, 1980’lerden beri belki de ilk kez Türkiye’nin haklılığının geniş çevrelerce tescil edildiğini kaydetti.

Terörle mücadelenin uluslararası boyutunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Babacan, terör örgütü PKK’nın yalnızlaştırılması konusunda çok önemli bir mesafe aldıklarını bildirdi.

Babacan, bu çerçevede pek çok ülkeyi ziyaret ettiklerini, pek çok telefon görüşmesi yaptıklarını ve halen yapmakta olduklarını belirterek, “çünkü bizim ne kadar meşru bir zeminde hareket ettiğimizi bütün dünyanın anlaması önem taşıyor, bunu da sağladık” dedi.

Bakan Babacan, tezkere ile ilgili görevlendirmenin yapıldığını ve yetkinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verildiğini anımsatarak, bunun da çokönemli bir adım olduğunu kaydetti.

“Enstrümanlar artık uygulamada”

Bu adımın dış konjonktürde değerlendirilmesinin de çok önemli olduğunu söyleyen Babacan, bundan sonraki dönemde de konunun dış boyutunun ön planda olacağını belirtti.

Babacan, “Artık Türkiye yeni bir sürece girmiştir. Bu mücadele uzun soluklu bir mücadele olacaktır. Terörle mücadelede pek çok enstrüman vardır. Eskiden enstrümanlar masada diyorduk. Artık uygulamadalar. Bu önemli mücadelede başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Babacan, terör örgütüne geçmiş dönemde bazı çevrelerin sempatiyle yaklaştığını, hatta zaman zaman destek verdiklerini de hatırlatarak,artık reformlarda ilerleme kaydetmiş bir Türkiye’de böyle bir terör örgütünün kabul edilemeyeceğini bütün dünyanın anladığını söyledi.

Babacan, Dışişleri Bakanlığı görevine alışıp alışmadığının sorulması üzerine de, AB ile müzakerelerden sorumlu olduğu dönemde dışişleri bakanlığı ile yakın bir şekilde çalıştığını söyleyerek, “Bu nedenle gayet rahat bir geçiş oldu” dedi.