Babacan: Türkiye çok farklı bir noktaya gelecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kendi içinde birliğini, beraberliğini koruduktan, kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir tek vücut gibi hareket edebildikten sonra Türkiye'nin gücü, etkinliği dünyada çok çok farklı b

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Kendi içinde birliğini, beraberliğini koruduktan, kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir tek vücut gibi hareket edebildikten sonra Türkiye’nin gücü, etkinliği dünyada çok çok farklı bir noktaya gelecek.” dedi.
    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nde düzenlenen TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Ali Babacan, 2 yıldır aldıkları kararlarda TOBB’un birçok katkısı bulunduğunu belirterek teşekkür etti.
    Türkiye’nin kritik bir dönemin içinden geçtiğini belirten Babacan, önlerinde seçim takvimi bulunduğunu söyleyerek, seçim sonrası çok yoğun bir gündemin kendilerini beklediğini ifade etti. Ekonomi politikalarında güveni, istikrarı ön planda tuttuklarını vurgulayan Babacan, ekonomik başarının altındaki temel unsurun güven ortamı olduğunu belirterek, “İstikrar ve güven ortamı sağlanmadan ne yapılırsa yapılsın ekonomide yaşanan toparlamanın ileri gitmek mümkün değildir.” dedi.
    Güvenin zor oluştuğunu ama hızlı kaybedilebildiğini ifade eden Babacan, güven ortamının ne kadar büyük bir kıymet olduğunu bildiklerini, bunu daha güçlendirmek için çalıştıklarını kaydetti. Başbakan Yardımcısı, iyi işleyen bir demokrasinin yargı sistemine güveninin son derece önemli olduğunu vurguladı. Hükümetin seçimlerden sonraki ilk gündem maddelerinden birinin yeni anayasa olduğunu ifade eden Babacan, söz konusu anayasanın basit, sade, kısa, özgürlükçü, demokrasiyi, insanı önceleyen ve sadece hukukçuların değil, herkesin kolayca anlayacağı bir metin olacağını anlattı.
    Türkiye için 2023 hedeflerini tespit ettiklerini ve açıkladıklarını kaydeden Babacan, “Türkiye’de siyasi istikrar korunduğu ve doğru ekonomi politikaları uygulandığında, bu hedeflere ulaşılmaması için bir neden yok, yeter ki kendi içimizde birlik, beraberliğimizi koruyalım. Kendi içimizde kısır çekişmelerle zaman kaybetmeyelim.” dedi. Devletin, iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden Babacan, ”Türkiye kendi içinde birliğini, beraberliğini koruduktan sonra kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir tek vücut gibi hareket edebildikten sonra Türkiye’nin gücü, etkinliği dünyada çok çok farklı bir noktaya gelecektir.” diye konuştu.