Babakan Erdoğan’ın cebindeki kabine için 5 kritik soru

Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki kabinenin bir bütün olarak nasıl bir şeye benzeyeceği hakkında fazla fikir yok.

Yeni kabine için beş kritik soru
Medyada 60. Hükümet hakkında çıkan haberler, nerdeyse her lig öncesi yapılan transfer haberlerini de sollamak üzereydi. Tam “bitti nihayet” derken Cumhurbaşkanı Sezer topu seçilecek yeni cumhurbaşkanına attı. Bu yüzden yaklaşık iki hafta daha “kabine toto” oynayacağa benzeriz.

Ortada çok isim dolaşıyor ama Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki kabinenin bir bütün olarak nasıl bir şeye benzeyeceği hakkında fazla fikir yürütülmüyor. “Kimler bakan olacak?” yerine “nasıl bir kabine?” sorusunun cevabının daha önemli olduğunu düşünenlere yardımcı olabilmek için bazı sorular sorarak iz sürebiliriz:

1) Kimler başbakan yardımcısı olacak?

Abdullah Gül ile Abdüllatif Şener’in yerleri boşalıyor, Mehmet Ali Şahin’in durumuysa belirsiz. Erdoğan’ın üç başbakan yardımcılığını muhafaza edip etmeyeceği ve buralara kimleri getireceği kabinenin rengini anlamada kilit rol oynayacak. Muhtemelen bu üç görevden birine ekonomiyi koordine edecek biri (mesela Kemal Unakıtan) getirilebilir. Sağ ya da soldan yeni transfer bir ismin (mesela Ertuğrul Günay) başbakan yardımcısı yapılması AKP’nin merkeze taşınma iddiasını güçlendirir. Ama en çok merak edilecek husus, Gül gibi “ikinci adam” olup olmayacağı, olacaksa kimin olacağıdır. Normal şartlarda böyle bir konuma en uygun isim Bülent Arınç, ancak Erdoğan’ın doğabilecek tepkiler nedeniyle bunu kabul etmesi zor gözüküyor.

2) MGK’ya kimler girecek?

MGK’ya başbakan yardımcılarıyla Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma ve Adalet bakanları katılıyor. Geçen sefer, Erdoğan sayılmazsa, MGK’ya katılan üç bakan Milli Görüş kökenliydi (Gül, Şener, Şahin), üçü de değildi (Çiçek, Aksu, Gönül). Dengenin Milli Görüş kökenliler aleyhine değişmesi şaşırtıcı olmaz. Örneğin Arınç’ın başbakan yardımcısı olması ya da gönlündeki Adalet Bakanlığına ulaşmasına fazla şans tanınmıyor. AKP “troykası”nın tamamının MGK’ya katılma ihtimali ülkedeki gerilim potansiyelini daha da artırabilir.

3) Kaç kadın bakan olur?

60. Hükümette en az iki kadın bakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta sayı üçe bile çıkabilir. Bunların isimlerinden ziyade hangi bakanlıklara getirilecekleri daha önemli. Acaba MGK’ya girecek yedi bakandan biri kadın olacak mı? Yani Erdoğan, kendine yardımcı olarak bir kadın seçecek mi veya Adalet ya da İçişleri’ne kadın bir milletvekilini bakan yapacak mı?

4) Kaç transfer bakan olur?

Zafer Çağlayan’ın Sanayi ve Ticaret, Mehmet Sağlam’ınsa Milli Eğitim Bakanı olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Ama en çok merak edilen soldan gelme Ertuğrul Günay, Haluk Özdalga ya da Zafer Üskül gibi isimlerden bakan çıkıp çıkmayacağı ve tabii ki bunların olursa hangi bakanlıklara uygun görülecekleri.

5) Kaç kişi küstürülecek?

Erdoğan’ın boştaki iki devlet bakanlığını dolduracak, Ekim sonrasındaysa icracı bazı bakanlıkları bölecek olmasının nedenlerinden biri de bakanlık bekleyen çok kişinin bulunması. Yeni transferler arasında bu beklentiye sahip olanlar muhakkak çoktur. Öte yandan bu hareketin emektarı olup hiç bakanlık yapmamış olanlar dikkat çekiyor. Mesela Arınç; mesela eski Grup Başkanvekilleri Faruk Çelik, Salih Kapusuz, Eyüp Fatsa, İrfan Gündüz; mesela genel başkan yardımcıları Dengir Fırat, Necati Çetinkaya, Nükhet Hotar, Nazım Ekren, Şaban Dişli… Bu liste daha çok uzayabilir.

Daha çok soru var ve bunların hemen tümünün cevapları sadece Erdoğan’ın kafasında. İsim telaffuz edip “kabine toto” çılgınlığına dahil olmak istemiyorum. Ama 60. hükümet hakkında şu üç tahminimi kayda geçirmek istiyorum:

1) Ulaştırma, Enerji, Maliye gibi çok paranın söz konusu olduğu bakanlıklar yine Erdoğan’ın belediye döneminde birlikte çalışmış olduğu sadık isimlerine gider.

2) Bu kabine çok sürprizli olabilir. Öyle isimler girip, öyleleri de çıkabilir ki hayretler içinde kalabiliriz.

3) Bu kabine “light” olmaya aday. Yani Erdoğan’ın 24 kişilik takımı, AKP’nin “merkez ligi”nde oynama kararlılığının açık bir kanıtı olabilir.

VATAN – Ruşen ÇAKIR