Babalar Günü’nde buna dikkat!

Babalar Günü bugün kutlanıyor. İşte hediye alırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan birisi daha:

Babalar Günü bugün. Babalar Günü hediyesini son güne bırakanlar için bazı uyarılarımız var.

Babalar Günü’nde markalar birbirinden farklı iletişim çalışması ve kampanyayla tüketicilerin karşısına çıkarken, bu özel günde tüketiciler de sorunsuz hizmet ya da ürün alma telaşına giriyor.

Babalar Günü için tüketiciler hediye arayışını sürdürürken markalar da ay boyunca yükselecek satışlar için kolları sıvamış durumda. Bu tür özel günler markalar tarafından önemli bir iletişim fırsatı olarak görülüyor. Aynı zamanda artan talebe eş değer olarak tüketiciler için de şikayet oranları ve bu şikayetlerin hızlı ve eksiksiz bir şekilde çözüme kavuşturulması büyük önem arz ediyor. Şikayetlerin çözüme kavuşturulması, müşteri memnuniyetinin artırılması için fırsatlar sunan Şikayet Var, Babalar Günü için özel bir çalışmaya imza atarak markalara ve tüketicilere bu özel gün alışverişinde dikkat edilmesi gereken konularla ilgili uyarılarda bulunuyor. 2019 Babalar Günü verilerini inceleyen Şikayet Var, en çok hangi kategori ve sektörlerde tüketicilerin şikayette bulunduğunu derledi.

Şikayet Var ayrıca markaların hangi konularla ilgili şikayet edildiğini gözler önüne sererek, bu yıl da yaşanabilecek olası sorunların önüne geçilmesi için markalara “dikkatli olun” çağrısında bulundu.

GEÇTİĞİMİZ YIL BABALAR GÜNÜ’NDE EN ÇOK HANGİ KATEGORİ ŞİKAYET ALDI?

Şikayet Var’ın 2019 verilerine göre Babalar Günü’nde yüzde 18 ile en çok giyim markaları kategorisinde şikayet alındı. Bu kategoriyi yüzde 15 ile Kargo –Lojistik, yüzde 14 ile E-Ticaret kategorisi takip etti. Geçen yıl Çiçek Siteleri yüzde 12 ile en çok şikayet alan kategoriler arasında yer alırken, bunu Departman Mağazacılığı (yüzde 9), Saat Satış Mağazaları (yüzde 5), Bankacılık (yüzde 3), Ayakkabı Mağazacılığı (yüzde 3), Teknoloji Mağazaları (yüzde 2) ve Ayakkabı Markaları (yüzde 2) izledi. Verilere göre Marketler Zinciri kategorisi, Seri İlan ve Listeleme kategorisi, Spor Markaları ve Restoranlar Babalar Günü’nden en çok şikayet alan kategoriler arasında bulundu.

BABALAR GÜNÜ’NDE ŞİKAYET ORANI EN ÇOK HANGİ KATEGORİLERDE ARTABİLİR?

Babalar Günü’nde alınan ürün ve hizmetlere bakıldığında diğer özel günlere kıyasla en çok alışveriş yapılan platformlar ve markalar da değişim gösteriyor. Şikayet Var üzerinden elde edilen verilere göre bu yıl Babalar Günü’nde şikayet artışı yaşanabilecek kategoriler şöyle sıralanıyor: Giyim-Ayakkabı, Saat-Cüzdan-Kemer, Oto Aksesuar, Spor Malzemeleri, E-Ticaret Siteleri, Çiçek Siteleri, Kargo ve İletişim sektörü…

BABALAR GÜNÜ’NDE TÜKETİCİLER EN ÇOK HANGİ KONULARI ŞİKAYET EDİYOR?

Peki, Babalar Günü’nde tüketiciler en çok hangi sorunlarla karşılaşıyor? Şikayet Var verilerine göre tüketiciler markaların önce fiyatları yükseltip sonra normal seviyeye indirerek yapılan sahte kampanyalardan şikayetçi… Çoğu tüketici markaların resmi siteleriyle markalar adına açılan sahte siteleri ayırt edemiyor ve bu da markaların şikayet edilmesine neden oluyor. Tüketicilerin telefonlarına gönderilen yanıltıcı mesajlar böyle özel günlerde olumsuz karşılık bulabiliyor.

GEÇ TESLİMAT SÜRELERİNE DİKKAT

Kargolarda yaşanan sorunlar tüketicilerin Babalar Günü’nde de şikayet ettiği konular arasında yer alıyor. Şikayet Var verilerine göre; geç teslimat, iade ve değişim sorunları, kargoların kota sebebiyle iadede sorun çıkarmaları kargo sektörüyle ilgili tüketicilerin karşılaştığı sorunlar olarak öne çıkıyor.