‘Babam idam edildi Evren de cezalandırılmalı’

Harbiyelileri isyana teşvik ettiği gerekçesiyle 40 yıl önce idam edilen Binbaşı Fethi Gürcan'ın oğlu Ömer Gürcan, ‘Aynı şartlar olursa yine darbe yaparım' diyen Kenan Evren'in cezalandırılması gerektiğini, ancak bunu beklemenin saflık olacağını açıkladı.

Ömer Gürcan, Türkiye’de sivillerin darbe yapanlara karşı tavrını da yadırgatıcı buluyor. Gazeteci Yavuz Donat’ın bir kitabında geçen diyaloğu aktaran Gürcan şunları söylüyor: “Kenan Evren Ankara’ya geldiğinde orduevine yerleşiyor. Onu arayan Demirel, kendisini Çankaya Köşkü’nde misafir etmek istiyor. Burası sizin buyurun, demek istiyor. Evren, bu darbeyi Demirel’e karşı yapmadı mı? Bir de demokrasi şampiyonu ilan ediyorlar Demirel’i. Bu sözleri şimdi ayıp değil mi bir demokrasi şampiyonuna? Aslında burada al gülüm ver gülüm var. Biri iniyor öbürkü onun yerine çıkıyor. Babamlar ise düzene karşı olduğu için asıldılar. Bunlar ise düzen savunucuları. Şimdi gelip Evren’in cezalandırılmasını hiç beklemeyin. Babamlar aynı yöntemi denedi, cezalandırıldı. Evren’i cezalandırmaya kalkan bir savcı vardı, adama dünyasını şaşırttılar. Yine soruşturma açsınlar bakın nasıl kapatacaklar konuyu.”

Albay Talat Aydemir olayı Türk siyasî hayatında direniş gören ilk ihtilal girişimi olarak biliniyor. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden bir yıl sonra milletvekilliği genel seçimleri yapılmıştı. CHP seçimlerden istediği sonucu elde edememişti. Daha sonra MBK Başkanı Cemal Gürsel, cumhurbaşkanı seçildi. Bütün bunlar ordu içindeki hareketliliğin durmasına yetmiyordu. Askerî yönetimden parlamentolu yönetime geçiş hiç de kolay olmuyordu. Milli Birlik Komitesi liderliğindeki askerî yönetim; anayasanın kabulü, 1961 seçimlerinin yapılması ve parlamentonun açılması ile hukukî anlamda sona ermişti. Ancak Silahlı Kuvvetler’e mensup subay gruplarının siyasi faaliyetleri devam ediyordu. Generaller hükümete bağlı kalarak parlamentoya karşı gelişen ve ciddi boyutlara varan tehditlerin etkisiz kalmasını sağlamışlarsa da askerlerin siyasete karışmaları rejim krizini derinleştirmişti. Bu ortamda parlamentoyu dağıtarak iktidarı ele geçirmek isteyen Kara Harp Okulu Komutanı Albay Talat Aydemir ve Süvari Birliği Komutanı Binbaşı Fethi Gürcan, Kara Harp Okulu öğrencilerini de yanlarına alarak 22 Şubat 1962’de ve 20-21 Mayıs 1963’te ayaklanma girişiminde bulundu. Giriştikleri eylemlerden sonuç alamayan Aydemir ve Gürcan tutuklandı. Yargılanan her iki isim de idam edildi. Ayaklanma olayına karışan bin 500’e yakın Kara Harp Okulu öğrencisinin okulla ilişiği kesildi.