Babük Bey ile Emir Şahap yapıları restore edilecek

Melikgazi Belediyesi, Yanıkoğlu Mahallesi'nde Babük Bey ile Emir Şahap yapılarını aslına uygun olarak restore ettirecek.

Melikgazi Belediyesi, Yanıkoğlu Mahallesi’nde Babük Bey ile Emir Şahap yapılarını aslına uygun olarak restore ettirecek.

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak tarihi yapıları sahiplenerek koruma altına aldıklarını ve günümüzün hizmetine sunduklarını bildirdi. Melikgazi Belediyesi olarak Çayırağası Konağını restore ederek Erciyes Üniversitesine devredip bilimin hizmetine sunduklarını hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, ayrıca yine konaklar da tarihi köprü ile çeşmeyi restore ettirdiklerini şimdi de Yanıkoğlu Mahallesinde bulunan iki tarihi yapıyı restorasyon yaparak ilçenin kültür envanterine kazandıracaklarını belirtti.

Tarihi yapıları da onararak şehrin genel tarihi, mimari yapısı, kültür birikimi ve Anadolu’nun genel yapısında bütünlük sağladıklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Melikgazi Belediyesi olarak tarihi mekânların yer aldığı ve 3 medeniyet eserlerinin bir arada olduğu bir yerleşime sahibiz. Kayseri meydanından bakıldığında Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait yapıları hemen görürüz. Bu yapılar ile örtüşen ve bütünleşen Cumhuriyet dönemi mimari yapılarımız ile Kayserimiz hem geçmişi hem de günümüzü bir arada yaşayabilmektedir. Bu hassasiyeti koruyabilmek için şimdi de Yanıkoğlu Mahallesinde Babük Bey ile Emir Şahap Yapıları aslına uygun olarak onarılacaktır. Bu iki Selçuklu eserinin çevresinde çalışma yapılarak hem tarihi mekan korunacak hem de turizme kazandırılacaktır.”