Bağ-Kur boçlusuna 36 ay taksit!

SGK, 5 yıldan az borcu bulunan sigortalı için taksitlendirme çalışması başlattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılar için taksitlendirme konusunda çalışma başlattığı kaydedildi.

Çalışılan taslağa göre, bu borçların 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanacak. Böyle bir çalışmanın ise ilk defa yapıldığı kaydedildi. SGK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kuruma borçlu, eski adıyla Bağ-Kur’lu (4-B statüsünde) sigortalı sayısının 3 milyon 239 bin kişi olduğu, bu sigortalılardan 1 milyon 54 bininin 2 bin TL’nin altında olmak üzere az miktarda borcu olduğu bildirildi.

AÇIKLANACAK

Açıklamada, sigortalılardan borç yapılandırmaları devam ettiğinden ve 5 yılın üzerinde borcu bulunanlara ilişkin 5510 sayılı kanunla getirilen düzenleme dolayısıyla herhangi bir işlem yapılmasının söz konusu olmadığı kaydedildi. Açıklamada 5 yılın altında borcu bulunan sigortalıların borçlarının süresi ve miktarı ile bu borçlarını 36 aya kadar taksitler halinde ödeyebilecekleri konusunda bilgilendirme amacıyla yazılar gönderilmesi için çalışma yapıldığı ifade edildi.’

48 AY VADE İSTEDİ

İstanbul Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ise yaptığı açıklamada sosyal güvenlik destek primi borçlarının acilen yapılandırmasını isteyip bu borçların en az 48 ay vade ve sıfır faizle taksitlendirilmesini önerdi. Esnafın yanında çalışanların sosyal güvenlik primlerinde ise indirim gerektiğini söyledi. Yılmaz, 1.5 milyon esnafa vergi ve sosyal güvenlik borcu nedeniyle haciz gönderileceği konusunda ise geri adım atıldığını kaydetti.