Bağ-Kur’lular kuruma gitmeden internetten emekliliklerini öğrenebilecek

Yozgat SGK İl Müdürü İsmail Yılmaz, SGK'nın her geçen gün vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunduğunu belirterek, kurumun, 4/1-b (Bağ-Kur) esnaf ve tarım sigortalıların emeklilik süresini ve aylıklarını hesaplamaları için program çalışmalarını tamamlayarak sigortalıların erişimine sunduklarını söyledi.

Yozgat SGK İl Müdürü İsmail Yılmaz, SGK’nın her geçen gün vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunduğunu belirterek, kurumun, 4/1-b (Bağ-Kur) esnaf ve tarım sigortalıların emeklilik süresini ve aylıklarını hesaplamaları için program çalışmalarını tamamlayarak sigortalıların erişimine sunduklarını söyledi.

Yozgat SGK İl Müdürü İsmail Yılmaz, yaptığı açıklamada aylık hesaplama ve emeklilik hesaplama programına E-Devlet ve kurum web sitesinden erişimin sağlanabildiğini belirtti. Yılmaz, “Emeklilik hesaplama programı, kurum web sitesine ve E-Devlet portalına ayrı bir program olarak yerleştirilmeyecek, ‘4/1-(b) aylık hesaplama programı’ içerisinde hesaplanan aylık bilgisine ek olarak sigortalının emekliliğe hak kazanma şartları ayrı bir sekmede görüntülenmektedir. Programlar yalnızca yaşlılık aylığı bağlanmamış sigortalılar tarafından kullanılabilecektir. Daha önce yaşlılık aylığı bağlanmış olan sigortalıların aylıkları ve emekliliğe hak kazanma şartları yeniden hesaplanmamaktadır. 5 bin 400 günden daha az prim ödeme gün sayısı bulunan sigortalıların aylık hesaplama işlemi gerçekleştirilmeyecektir.” dedi.

Yılmaz, hesaplama işlemlerinin TC kimlik numarası bilgisinin girilip aylık bağlanacak kanuna göre ‘esnaf’ veya ‘tarım’ seçeneklerinden birinin seçilmesi yöntemiyle gerçekleştirileceğini, yapılacak hesaplama işlemlerinin yalnızca bilgilendirme amacı taşıyacak olup resmi işlemlerde kullanılmasının mümkün olmayacağını ifade etti.

Yılmaz, aylık hesaplama ve emeklilik hizmetlerine ulaşılacak linkleri şöyle sıraladı:

http://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/
https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama
http://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/
https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama