Bağdat’ta ölü sayısı 59 oldu!

Irak'ın başkenti Bağdat'ın doğusunda bir polis devriyesini hedef alan bombalı saldırıda 59 kişi ölürken, onlarcası da yaralandı.

Son haftaların en kanlı saldırısında, şiddetli patlamanın etkisiyle 10’dan fazla otomobil ile çevredeki dükkânlar da hasar gördü.

Irak’ta Nuri El Maliki tarafından kurulan ulusal birlik hükümeti, başkent Bağdat ve çevresinde üç haftadır çok geniş güvenlik önlemleri uyguluyor.

ABD Ordusu, dün, Irak’taki El Kaide örgütü liderin Ebu Musab El Zerkavi’nin 7 Haziran’da öldürülmesinden sonra güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarda artış yaşandığında dikkat çekmişti.

SÜNNİ KADIN MİLLETVEKİLİ KAÇIRILDI

Irak parlamentosu Sünni milletvekili Taysir Meşhedani, 7 korumasıyla birlikte başkent Bağdat’ta kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafınan kaçırıldı.

Yetkililer, ülkenin doğusundaki Diyala eyeletinden Bağdat’a üç araçlık bir konvoyla dönen kadın milletvekilinin Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Şaab mahallesinde kaçırıldığını kaydetti.

Meşhedani, parlamentodaki en büyük Sünni parti olan Uzlaşma Cephesi üyesi. Partinin 275 sandalyeli parlamentoda 44 üyesi bulunuyor.